سفارت آمریکا در یمن خواستار اجرای فوری توافق تبادل اسرا شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سفارت ایالات متحده آمریکا در یمن شامگاه دوشنبه 28 سپتامبر 2020 ضمن تکرار فراخوان فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی از طرف‌های یمنی خواست فورا توافق تبادل اسرا را اجرا کنند.

به گزارش «العربیه» سفارت ایالات متحده آمریکا در یمن دوشنبه تلاش‌های سازمان ملل متحد که منجر به توافق تبادل اسرا در یمن شده است را تحسین کرد.

سفارت ایالات متحده در حساب خود بر شبکه «توئیتر» گفت « ضمن تکرار فراخوان فرستاده ویژه یمن و کمیته دوره‌ای صلیب‌سرخ جهانی، از طرف‌های یمنی می‌خواهیم تا فورا توافق آتش‌بس را به مورد اجرا بگذارند».

سفارت آمریکا در یمن افزود که تعهد دو طرف و اجرای توافق تبادل اسرا توسط آنها به عنوان گام ملموسی به سوی صلح برای همه یمنی‌ها خواهد بود.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا ضمن تاکید این که توافق تبادل اسرا در یمن مقدمه‌ای برای اجرایی شدن توافق استکهلم است خواستار اجرایی شدن کامل توافق تبادل اسرا میان دولت قانونی یمن و حوثی‌ها شد.

این در حالی است که استفان دوچاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد با اعلام استقبال آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد از توافق میان دولت قانونی یمن و شبه‌نظامیان حوثی برای تبادل فوری 1081 نفر از اسرا خبر داده بود.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از همه طرف‌ها خواست تا به تبادل فوری اسرا بر مبنای این توافق پرداخته و تدابیر لازم برای آزاد‌سازی همه اسرا و بازداشت‌ شدگان را اتخاذ کنند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل همچنین از همه طرف‌ها خواست تا به همراه فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن درباره اعلامیه مشترک شامل آتش‌بس، تدابیر اقتصادی، انسانی و از سرگیری روند سیاسی فراگیر و شامل برای پایان دادن به جنگ به توافق برسند.

شایان ذکر است که مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن یکشنبه پیش از این اعلام کرده بود که توافقی میان دولت قانونی یمن و حوثی‌ها برای تبادل 1081 اسیر حاصل شده است.

گریفتس با اشاره به ادامه تلاش‌ها برای تعیین زمان آزادسازی اسرا، گفت که «باید سریعا اقدام کنیم و به طور قاطعانه برای اجرایی شدن توافق گام برداریم».

فرستاده سازمان ملل به یمن با اشاره به این که توافق تبادل اسرا در یمن گامی اولیه به سوی حل دیگر اختلافات است، نیز خواستار برقراری آتش‌بس در یمن و گشایش فرودگاهها و بنادر این کشور شد.

گریفتس تاکید کرد سازمان ملل به ثبات در یمن و دستیابی به حل دائمی اهتمام می‌ورزد و در این راستا به دستاوردی مهم در مسأله تبادل اسرا دست یافته است.

دولت قانونی یمن چهارشنبه اعلام کرده بود یک هیاتی دولتی یمنی به همراه شبه‌نظامیان حوثی به شهر ژنو سوئیس خواهد در نشستی که تحت نظارت سازمان ملل جهت بررسی اجرایی شدن توافق برآمده از توافق سوئد برای تبادل اسرا و بازداشت شدگان برگزار خواهد شد، شکوت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید