شیخ صباح الاحمد الصباح امیر كويت درگذشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شیخ صباح الاحمد الصباح (91 ساله) ماه ژوئیه سال جاری پس از انجام عمل جراحی در کویت جهت درمان در بیمارستانی در ایالات متحده بستری شده بود.

امیر کویت که پنجمین امیر این کشور پس از استقلال این كشور امیر نشین عربى در سال 1961 به شمار می‌رود، از سال 2006 تا امروز قدرت سیاسی كويت را در دست داشت. او پیش از اینکه به پست امیری کشور برسد در پست‌های سیاسی متعددی از جمله وزیر امور خارجه را به عهده داشت.

Advertisement

شیخ صباح الاحمد الصباح تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه «مبارکیه» کویت آغاز و سپس با استفاده از معلمان و اساتید خصوصی تحصیلات خود را ادامه داد.

او در سال 1954 به عنوان عضو کمیته عالی اجرایی که در واقع مانند شورای وزیران است، وارد حوزه کارهای اجتماعی و سیاسی شد و سپس در سال 1955 به عنوان رئیس اداره امور اجتماعی و کار و نیز عضو شورای ساخت و توسعه منصوب شد.

شیخ صباح الاحمد الصباح همچنین از سال 1963 تا سال 1991 پست وزارت خارجه کویت را به عهده داشت.
امیر فقید کویت طی مدت چهار دهه فعالیت سیاسی و دیپلماسی شاهد وقایع مهم تاریخی در کشورش، منطقه و جهان بود تا جایی که بسیاری از شخصیت‌های سیاسی جهان عرب و غرب او را شیخ دیپلمات‌های عرب و رئیس دیپلماسی کویت لقب دادند.

او در سال 1992 سمت معاون اول نخست وزیر را در کنار وزارت امور خارجه به عهده گرفت و همچنین برای دوره‌های مختلف سمت وزیر اطلاعات را بر عهده داشت تا اینکه در سال 2003 نخست وزیر کویت و در ژانویه 2006 امیر این کشور شد.

در همان ماه، اعضای «مجلس امت» ( پارلمان کویت) به اتفاق آرا با او بیعت کردند.

صباح الاحمد الصباح از نظر تسلسل خانواده حاکم این کشور پنجمین امیر کویت بود.

او در تاریخ کویت همچنین سومین امیر این کشور بود از سوی مجلس امت «پارلمان کشور» مراسم سوگند قانون اساسی را ادا کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم