توافق میان دولت قانونی یمن و حوثی ها در مورد مبادله اسرا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گفته منابع آگاه، کمیته أمور اسرا تشکیل شده در پی توافق استکهلم میان دولت قانونی یمن و شبه نظامیان حوثی، به توافقی زیر نظر دفتر سازمان ملل در مورد مبادله 1081 اسیر و زندانی از طرفین دست یافتند.

به گفته منابع دولتی این توافق که شامگاه شنبه 26 سپتامبر امضا شد، شامل آزاد سازی 681 اسیر حوثی در ازای آزادی 400 اسیر از عناصر دولت قانونی و قوای هم پیمان با آن نزد شبه نظامیان حوثی می‌شود.

دولت قانونی یمن چهارشنبه گذشته اعلام کرد که تیمی از جانب دولت برای شرکت در نشست با شبه نظامیان حوثی زیر نظر سازمان ملل برای بررسی مبادله اسرا و زندانیان مبتنی بر توافق سوئد، راهی ژنو خواهد شد.

ماجد فضائل نماینده وزارت حقوق بشر و عضو نیم دولتی در کمیته اسرا و ربوده شدگان و ناپدید شدگان هفته گذشته گفت که این جلسه در خصوص ساز و کار روند آزاد سازی همه اسرا بر اساس مبادله متقابل به بحث و تبادل نظر خواهد پرداخت.

به گفته این مقام مسئول یمنی اجرای موارد توافق شده در اردن در دور سوم مذاکرات آغاز خواهد شد که به موجب آن، 1420 زندانی و اسیر به شکل کامل در مرحله نخست ازاد و در پی آن تمامی اسرا و زندانیان نیز آزاد خواهند شد.

هواپیمای سازمان ملل سه‌شنبه گذشته تیمی از شبه نظامیان حوثی را برای مشارکت در این جلسه از فرودگاه صنعا به ژنو برد.

مارتین گریفیث فرستاده سازمان ملل در أمور یمن سه‌شنبه گذشته در شورای امنیت عنوان داشت که «پیش بینی می‌شود طرفین این هفته در سوئیس برای پیگیری مذاکرات خود در مورد اجرای توافق مبادله اسرا جلسه داشته باشند».

دولت قانونی یمن شبه نظامیان حوثی را به اشکال آفرینی در توافق مبادله اسرا متهم می‌سازد که فوریه گذشته در عمان پایتخت اردن زیر نظر سازمان ملل امضا شد.

دفتر نماینده سازمان ملل در امور یمن و کمیته صلیب سرخ اعلام کرد که در نشست سوم کمیته مبادله اسرا و زندانیان در عمان در مورد طرح کامل تکمیل مرحله نخست و رسمی مبادله گسترده اسرا و زندانیان از آغاز منازعه یمن، توافق حاصل گردید اما این توافق تا به امروز اجرا نشده است.

به برآورد سازمان‌های حقوقی بیش از 10 هزار ربوده شده نزد شبه نظامیان حوثی هستند که نزدیک به 270 تن زندانی در مناطق زیر کنترل این شبه نظامیان می‌باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید