نخست‌وزیر جدیدالعهد لبنان ضمن صرف نظر از تشکیل کابینه استعفا داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مصطفی ادیب نخست وزیر جدید العهد لبنان شنبه 26 سپتامبر از تشکیل کابینه عذر خواسته و از منصب خود استعفا کرد.

ادیب خاطر نشان نمود که توافق سیاسی برای تشکیل کابینه دیگر وجود ندارد.

شایان ذکر است که نیروهای سیاسی لبنان مطابق موضع اعلام شده از سوی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانس در پایان سفر خود به بیروت در آغاز ماه جاری، متعهد به تشکیل کابینه «با ماموریت معین» و متشکل از «وزراء مستقل» ظرف حداکثر دو هفته شده بودند که از حمایت تمامی اطراف سیاسی برخوردار باشد.

تلاش‌ها برای تشکیل کابینه به دلیل پافشاری محور دو جانبه شیعه در قالب حزب‌الله و جنبش امل هم پیمان آن به جایی نرسید. حزب الله به عنوان اصلی‌ترین نیروی سیاسی و نظامی کشور و جنبش امل به ریاست نبیه بری رئیس پارلمان با معرفی وزراء مطلوب خویش و پایبندی به گرفتن وزارت دارایی، تمامی تلاش‌ها را بی سرانجام گذاشتند؛ بویژه که انحصاری کردن وزارت دارایی با مخالفت دیگر اطراف سیاسی و مشخصا جریان المستقبل به ریاست سعد الحریری روبرو است.

لبنان دست به گریبان بدترین بحران اقتصادی در تاریخ معاصر خود است و کشور برای نخستین بار قادر به پرداخت بدهی‌های خود در ماه مارس نگردید و ارزش پول ملی سقوط کرد و باعث بروز تورم افسار گسیخته، فقر و بیکاری فزاینده گردید.

در پی انفجار 4 اوت گذشته در بندر بیروت و کشته شدن نزدیک به 200 نفر و زخمی شدن هزاران تن، بحران جاری در لبنان وخیم‌تر شد و زیان‌های وارده بالغ بر میلیاردها دلار برآورد گردیده است.

لبنان هم اکنون به شدت نیازمند کمک‌های مالی است اما فرانسه و سایر اطراف جهانی با اعطای چنین کمک‌هایی پیش از اجرای إصلاحات گسترده در ساختار سیاسی و اقتصادی لبنان مخالفت می‌کنند.

بحران کنونی تا حدود زیادی معلول دهه‌ها فساد نهادینه شده و مدیریت ناکارآمد طبقه سیاسی حاکم بر کشور است.

گفتنی است که ماکرون ابتکار عمل خود که مشتمل بر نقشه راه و جدول زمان بندی شده برای اجرای إصلاحات است را «آخرین فرصت در برابر نظام» توصیف کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید