واشنگتن: سعودی اصلی‌ترین هم‌پیمان آمریکاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره این کشور اعلام کرد که پادشاهی عربی سعودی اصلی‌ترین هم‌پیمان ایالات متحده است و همکاری واشنگتن و ریاض، حفاظت از نیروهای آمریکایی در مقابل پیکارجویان حوثی وابسته به ایران را در پی دارد.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه استماع کنگره همچنین با تاکید بر اینکه پیکارجویان حوثی مانع رسیدن کمک‌های انساندوستانه به ملت یمن می‌شوند، از تلاش‌های سعودی برای برقراری صلح در یمن اعلام حمایت کرد.

او همچنین خواستار آغاز مذاکرات استراتژیک با سعودی و کویت برای تعمیق روابط شد و تاکید کرد کشورش اجازه نخواهد داد ایران به تسلیحات اتمی دست یابد.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا در اشاره به نقش ایران در عراق توضیح داد: «بسیج مردمی (حشد شعبی) مورد حمایت ایران سدی در برابر ثبات عراق است و عراق می‌تواند طی 60 روز به وابستگی خود به انرژی وارداتی از ایران پایان دهد.»

مقتدی صدر روحانی سرشناس شیعه عراقی هم روز چهارشنبه 23 سپتامبر 2020 فاش کرد که برخی گروه‌های بسیج مردمی عراق (حشد شعبی) می‌کوشند عراق را تضعیف کنند.

او در یک رشته توئیتر از پیکارجویان بسیج مردمی خواست به موشک‌پراکنی و ترور پایان دهند و خطاب به رهبران این گروه‌ها گفت: «نارضایتی شما از موشک‌پراکنی و ترورهایی که برخی افراد منتسب به شما انجام می‌دهند، کافی نیست.»

صدر همچنین از گروه‌های مختلف بسیج مردمی عراق خواست به تبدیل این کشور به صحنه درگیری‌های دیگران پایان دهند و تاکید کرد: «با هم برای استقلال، حاکمیت و امنیت عراق بکوشیم، موضوع به خود ما بستگی دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم