سودان خواهان دریافت بسته خواسته‌های خود در ازای صلح با اسرائیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته یک مقام مسئول سودانی، نشست پنجشنبه 24 سپتامبر مسئولان کشور به بررسی نتایج دیدارهای صورت گرفته میان عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان و مسئولان آمریکایی در امارات خواهد پرداخت.

منابع آگاه به روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفتند که دستیابی به توافق، مستلزم حذف نام خارطوم از لیست کشورهای حامی تروریسم است که احتمالا در چند روز آینده اعلام خواهد شد. درعین حال این توافق می‌بایست شامل ارائه کمک 7یلیارد دلاری ایالات متحده آمریکا به سودان باشد.

منابع این روزنامه تاکید کردند که سودان اصولا با عادی‌سازی روابط با اسرائیل موافقت کرده مشروط براین‌که بسته خواسته‌های این کشور که در گفت‌وگوهای ابوظبی ارائه شده بود، عملی شود. افزون براین، مذاکره بر سر تصویب قوانینی شامل عدم پیگرد خارطوم در خصوص هر موردی در آینده نیز جزو شروط است.

در بیانیه صادر شده از شورای موقت آمده است که گفت‌وگوها بر سر موضوع موافقت با توافق‌های صلح عربی – اسرائیلی تاکید کرده و آن را راهی برای برقراری ثبات در منطقه به حساب آورده است.

به گفته منابع الشرق الأوسط، سودان به طور اصولی با عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل مشروط بر برآورده شدن شماری از خواسته‌های ارائه شده به تیم آمریکایی در مذاکرات ابوظبی که به مدت سه روز ادامه داشت، موافقت کرد. این منابع توضیح دادند که تیم مذاکره‌کننده آمریکایی در جریان این مذاکرات، چندین بار با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و جارید کوشنر مشاور او تماس گرفت.

این در حالی است که انتظار می‌رود عبدالفتاح البرهان رئیس شورای موقت حاکمیت سودان در نشست مشترکی میان شورای حاکمیت و کابینه این کشور برای دستیابی به موضعی یکپارچه در خصوص مذاکرات با طرف آمریکایی به ویژه در مورد عادی‌سازی روابط با اسرائیل، شرکت کند، علی الخصوص که برخی از احزاب هم‌پیمان حاکم موسوم به «نیروهای بیانیه آزادی و تحول»، مخالفت خود را با عادی‌سازی روابط اعلام داشتند که برجسته‌ترین این حزاب، «حزب الامه» به ریاست صادق المهدی، «حزب کمونیست»، «بعث» و دیگر احزاب ملی‌گرا هستند.

به گزارش این روزنامه پیش‌بینی می‌شود که دولت سودان، غرامت قربانیان انفجار ناوشکن اس‌اس کول آمریکایی در خلیج عدن و قربانیان انفجار سفارت‌خانه‌های آمریکا در کنیا و تانزیانیا را در حساب بانکی مشترکی بریزد که در صورت تکمیل بخش‌های این توافق، قابل برداشت باشد.

عبدالفتاح البرهان رئیس شورای موقت حاکمیت، چهارشنبه 23 سپتامبر اعلام کرد که آینده صلح اعراب و اسرائیل در مذاکرات ابوظبی با هیئت آمریکایی در میان گذاشته شده و بر حقوق ملت فلسطین در رسیدن به حقوق حقه خود مطابق راه حل ایجاد دو کشور، تاکید شد.

وی افزود که مذاکرات نتیجه‌بخشی با آمریکایی‌ها در مورد برداشتن نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم انجام شده است.

به گفته وی نتایج مذاکره با هیئت آمریکایی در ابوظبی به نهادهای حکومت موقت در سودان ارائه خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید