جلسه چهارگانه عربی اروپایی برای بررسی مساله فلسطین و تأکید راه حل دو کشور

با حضور وزرای خارجه اردن، مصر، فرانسه و آلمان در عَمّان جهت بررسی روند صلح در خاورمیانه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امروز پنج‌شنبه در عَمّان پایتخت اردن، جلسه چهار جانبه وزیران خارجه مصر، اردن، آلمان، فرانسه و نماینده اتحادیه اروپا برای بررسی مساله فلسطین برگزار شد.

در این جلسه وزیران حاضر ضمن اعلام حمایت از حل و فصل سیاسی جامع و عادلانه مسئله فلسطین براساس اصل راه حل تشکیل دو کشور، به تبادل نظر در مورد وضعیت فعلی روند صلح خاورمیانه و پیامدهای آن پرداختند.

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه گفت که «هیچ جایگزینی برای برون رفت از مناقشه فلسطین و اسرائیل به جز راه حل دو کشور وجود ندارد».

او در پی نشست وزرای خارجه مصر، اردن، فرانسه و آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی افزود که توافقات صلح اخیر برای دستیابی به ثبات در منطقه بسیار مهم است و «ما مصمم هستیم تا ثبات منطقه‌ای تحقق یابد».

لودریان خاطرنشان کرد: «تعلیق الحاق اراضی فلسطین از سوی اسرائیل باید قطعی شود».

به گفته وزیر خارجه فرانسه: «توافق‌های صلح بحرین و امارات با اسرائیل ثبات را تحقق می‌بخشد».

هایکو مارس وزیر امور خارجه آلمان به نوبه خود از «توافق‌های صلح بین بحرین، امارات و اسرائیل»، استقبال کرد و گفت: «می‌توان از این توافق‌های صلح برای حل منازعات فلسطین و اسرائیل استفاده کرد».

سامح شكری وزیر امور خارجه مصر نیز توافق‌نامه‌های صلح بین بحرین، امارات و اسرائیل را گامی مهم برشمرد و بر اهمیت دستیابی به راه حلی جامع و مطابق با خواسته‌های ملت فلسطین تأكید كرد.

او گفت: «مذاکرات میان تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل باید از سر گرفته شود و راه حل مناقشه فلسطین و اسرائیل در ایجاد کشور فلسطین است».

شکری همچنین بر لزوم «از سرگیری مذاکرات میان تشکیلات خودگردان فلسطین و اسرائیل" تأکید کرد.

در همین راستا، ایمن صفدی وزیر امور خارجه اردن، بر اهمیت راه حل دو کشور برای مناقشه فلسطین و اسرائیل تأکید کرد و گفت: «صلح جامع برای همه یک گزینه استراتژیک است. همه بر سر راه حل دو کشور به عنوان مبنای صلح در منطقه توافق دارند».

در این نشست، ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن، سامح شکری وزیر خارجه مصر، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه، هیکو ماس آلمان وزیر خارجه آلمان و سوزانا تریستال نماینده اتحادیه اروپا حضور داشتند.

شرکت‌کنندگان در این نشست در مورد «راه‌های حمایت از روند صلح در خاورمیانه با هدف دستیابی به صلح عادلانه، جامع و پایدار در منطقه» گفت‌وگو خواهند کردند.

وزارت امور خارجه اردن اعلام کرد كه جلسه فردا سومین نشست در نوع خود است، زیرا اولین جلسه در ماه فوریه گذشته در مونیخ آلمان و دومین جلسه در ژوئیه سال 2020 از طریق سازوكار ارتباط تصویری برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید