ترکیه خواستار امضاء توافق دریایی با مصر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدیر کل وزرات امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه 23 سپتامبر 2020 از علاقه آنکارا برای امضاء توافق با مصر درباره ترسیم مرزهای دریایی با این کشور خبر داد.

روزنامه حرییت ترکیه که نزدیک به حاکم بر این کشور است، گزارش کرد که آنکارا به قاهره اطلاع داده به توافق درباره ترسیم مرزهای دریایی بین دو کشور علاقه‌مند است.

آرجین سادات روزنامه‌نگار روزنامه حریت در گزارشی نوشت که چاغتای آرجیس مدیر کل وزرات امور خارجه ترکیه موضوع رغبت کشور به ترسیم مرزهای دریایی را به اطلاع عمرو حمامی کارگزار مصر در آنکارا رساند.

به گزارش حرییت در روزهای گذشته نامه‌های دوستانه‌ای درباره ترسیم مرزهای دریایی از سوی آنکارا به قاهره ارسال شد.

این تحولات پس از آن روی داد که مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه از آمادگی کشورش برای امضاء توافق ترسیم مرزهای دریایی، مانند توافقی که با دولت الوفاق لیبی امضاء شده، خبر داد.

چاووش‌اوغلو هفته گذشته به CNN TURK گفت: «مصر با توافق‌هایش با یونان و قبرص یونانی، به مرزهای دریایی ترکیه تعدی نکرد ... بلی، ما با آنها اختلاف سیاسی داریم، اما درباره حقوق دریایی‌مان به آنها ظلم نمی‌کنیم ... برای آنکه توافق دریایی موفقیت‌آمیز با مصر برقرار کنیم، باید روابط سیاسی بین دو کشور بهبود یابد، اما پس از تیره شدن روابط تا این سطح، بهبود روابط کار آسانی نیست.»

حرکت آنکارا به سمت قاهره همزمان با تنش‌زدایی در پرونده دریای مدیترانه صورت گرفت و رجب‌طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه پس از ماه‌ها اولین گفتگوی با امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه را انجام داد. پیش از آن، این دو عضو ناتو در پی تنش‌های پیش آمده در دریای مدیترانه تا مرز رویارویی رفتند.

نهاد ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کرد: «اردوغان به ضرورت استفاده از پتانسیل‌های دیپلماتیک و مذاکره مستمر برای کاهش تنش‌ها اشاره کرد و گفت که آنکارا خواهان مذاکره و حل و فصل همه مشکلات موجود است.»

پیش از این گفتگوی تلفنی، رهبران ترکیه، آلمان و مسئولانی از اتحادیه اروپا در تماسی ویدئویی درباره تنش‌های اخیر در دریای مدیترانه گفتگو کرده بودند. پس از این نشست ترکیه اعلام کرد که به مذاکرات بین آتن و آنکارا را از سر می‌گیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید