لاوروف در گفت‌وگو با العربیه: حامی تلاش سعودی در تقویت گفت‌وگو در جنوب یمن هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دوشنبه 21 سپتامبر 2020 در گفتگو با «العربیه» گفت کشورش ضمن حمایت از پیشنهادهای فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن از تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی در تقویت گفتگو و تفاهم در جنوب یمن حمایت می‌کند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در نیویورک همچنین طی اظهاراتی ویژه به «العربیه» تاکید کرد عقیله صالح رئیس شورای نمایندگان لیبی و فایز السراج رئیس شورای ریاستی دولت الوفاق موضوع از سرگیری صادرات نفت لیبی را بررسی کردند.

سرگئی لاوروف در ادامه گفت که حمله ناتو در سال 2011 به لیبی باعث بروز فاجعه در این کشور شده است.

او در این راستا تاکید کرد که ادامه اوضاع در لیبی باعث دردسر شدیدی برای طرف‌های بین‌المللی شده است.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به این‌که برخی کشورها نمی‌خواهند بحران در لیبی پایان پذیرد، گفت کشورش در این زمینه رایزنی‌هایی را با ترکیه انجام داده است.

لاوروف همچنین با بیان‌ این که رویارویی‌های نظامی میان نیروهای دولت سوریه و اپوزیسیون این کشور پایان یافته است، در این راستا به دو کانون نزاع در استان ادلب و منطقه الفرات، جایی که نیروهای تحت کنترل آمریکا مستقر هستند، اشاره کرد.

لاوروف در ادامه گفت که گروه «تحریر الشام» که از سوی روسیه گروهی ممنوعه اعلام شده است نیز بر کانون نزاع در استان ادلب تسلط دارد.

وزیر خارجه روسیه همچنین دیگر کانون نزاع را در کرانه شرقی رودخانه فرات عنوان کرد جایی که نیروهای آمریکایی به طور غیر قانونی به نیروهای جدایی‌طلب در سوریه پیوسته و در کنار نیروهای کُرد می‌جنگند.

سرگئی لاوروف در ادامه گفت که نیروهای آمریکایی آن‌گونه که در قطعنامه 2254 شورای امنیت آمده بدون احترام به حاکمیت سوریه و تمامیت ارضی‌ آن، با وارد کردن یک شرکت نفت آمریکایی به منطقه شرق سوریه، اقدام به استخراج نفت برای احتیاج‌های خاص‌شان کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید