امضای توافق تاسیس سازمان گاز شرق مدیترانه در قاهره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نمایندگان شش کشور ساحل دریای مدیترانه سه‌شنبه 22 سپتامبر توافق تبدیل مجمع گاز شرق مدیترانه به سازمانی منطقه ای را امضا کردند.

این شش کشور عبارتند از مصر، اسرائیل، قبرس، یونان، ایتالیا و اردن.

پیوستن مصر به سازمان گاز شرق مدیترانه در چهارچوب تلاش این کشور برای تبدیل شده به مرکز منطقه ای انرژی در شرق مدیترانه قرار دارد.

هدف این مجمع که در سال 2019 تاسیس گردید، ایجاد بازار گاز در سطح منطقه ای و تامین روابط بازرگانی و تضمین برآورده کردن عرضه و تقاضا از کشورهای تشکیل دهنده این مجمع و بهینه سازی هزینه‌ها زیربنایی و ارائه قیمت‌های رقابتی است.

مسئولان بخش انرژی اسرائیل روز گذشته تاکید کردند که وزراء هفت کشور، سند مجمع جدید انرژی خاورمیانه را امضا خواهند کرد که حامی و توزیع کننده صادرات گاز طبیعی از منطقه شرق مدیترانه به اورپا و یازاراهای دیگر خواهد بود.

یوفال اشتاینتز وزیر انرژی اسرائیل روز گذشته گفت: « مجمع گاز شرق مدیترانه تا به امروز صرفا پلاتفرمی برای گفت و گوها بود تا درمرحله بعدی تبدیل به سازمانی بین المللی بشود».

به گزارش رویترز، این مسئول بلندپایه اسرائیلی در بخش انرژی روز گذشته گفت: «وزراء انرژی مصر، اسرائیل، یونان، قبرس، اردن، دولت خودگردان فلسطینی و یونان آخرین بازبینی ها را در مورد سند این سازمان در روز سه شنبه 22 ستامبر در جریان مراسمی از طریق آنلاین اعمال خواهند کرد و «ایده مشترک» خود را در مورد منطقه، تدوین خواهند نمود.

وی افزود: «این مجمع به روند عادی سازی روابط در منطقه کمک خواهد کرد و نقش مثبتی در تحکیم و گسترش بخش گاز در اسرائیل ایفا خواهد نمود و در نتیجه صادرات گاز اسرائیل به همسایگانش، اروپا و دیگر مناطق بهبود خواهد یافت».

چه بسا کشورهای دیگر همچون فرانسه و امریکا نیز به این مجمع بپیوندند. در سال های گذشته منابع تازه گاز در آب‌های متعلق به اسرائیل، مصر و قبرس کشف شده و اسرائیل عملا صادرات گاز به اردن و مصر را آغاز کرده که امید می‌رود تبدیل یه مرکزی منطقه دای انرژی گردد.

مصر نیز دارای دو تاسیسات گاز مایع طبیعی است که فعالیت در آن‌ها یا متوقف شده یا به کمترین میزان ظرفیت آنها رسیده و می‌توان از آنها در صادرات استفاده کرد.

از سوی دیگر کاترینا ساکیلاروپولو رئیس جمهوری یونان در جریان سفر دوشنبه 21 سپتامبر خود به نیکوزیا بر وحدت و همبستگی یونان و قبرس در رویارویی به اقدامات تحریک آمیز ترکیه تاکید ورزید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید