وزیر انرژی امارات: از ایران می‌خواهیم تا به تعهدات هسته‌ای خود عمل كند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سهیل المزروعی وزیر انرژی امارات متحده عربی، امروز دوشنبه از ایران خواست تا همه تعهدات هسته‌ای خود را به اجرا گذاشته و ضمن همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، کلیه اشکالات مرتبط با فعالیت هسته‌ای خود را حل و فصل کند.

المزروعی که در نشست عمومی انرژی هسته‌ای سخنرانی می‌کرد افزود که رویکرد هسته‌ای که کشورش پس از افتتاح نخستین کارگاه هسته‌ای خلیجی در پیش گرفته شفاف است.

به گزارش سایت آژانس هسته‌ای انرژی هسته‌ای، شصت‌وچهارمین نشست عمومی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای با حضور فیزیکی و مجازی نمایندگان، سفرا و مسئولین ارشد 171 کشور در مرکز بین‌المللی آژانس در وین آغاز به کار کرد.

در این نشست که تا روز جمعه ادامه دارد راهکارهای تقویت فعالیت‌های آژانس در حوزه علوم و ایمنی هسته‌ای و کاربرد موافقت‌نامه جامع پادمانی در خاورمیانه که در دستور کار این نشست قرار دارد، بررسی می‌شود.

شرکت‌کنندگان قرار است گزارش سال 2019 آژانس در زمینه همکاری‌های فنی، بودجه و تراز مالی آژانس مورد بحث و تبادل نظر قرار دهند.

این در حالی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 21 سپتامبر 2020، چند روز پس از فعال‌سازی مکانیسم ماشه و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران، فرمانی اجرایی را امضاء می‌کند که به دولت این کشور اجازه می‌دهد هر کسی با ایران همکاری کند را تحریم کند.

آمریکا روز یکشنبه اعلام کرده بود که ایران مواد هسته‌ای کافی برای ساخت بمب تا پایان سال جاری را در اختیار دارد و از این رو 24 فرد و نهاد مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را تحریم کرد.

یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی روز یکشنبه فاش کرد که واشنگتن بیش از 24 فرد و نهادی مرتبط با برنامه‌های هسته‌ای، موشکی و تسلیحات کلاسیک ایران را تحریم می‌کند.

این مقام آمریکایی گفته بود که واشنگتن باور دارد که ایران مواد هسته‌ای کافی برای ساخت بمب هسته‌ای در پایان سال جاری را در اختیار دارد.

او همچنین خبر داده بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه 21 سپتامبر یک فرمان اجرایی امضاء خواهد کرد که به آمریکا اجازه تحریم طرف‌های غیرآمریکایی که در زمینه تسلیحات کلاسیک با این همکاری کنند را می‌دهد.

این مقام آمریکایی همچنین از آغاز همکاری‌های ایران و کره‌شمالی در زمینه موشک‌های دوربرد خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید