حکم ابد برای 2 عضو حزب‌الله که اتوبوسی اسرائیلی را در2012 در بلغارستان منفجر کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادگاهی در بلغارستان امروز دوشنبه 21 سپتامبر 2020 دو عضو حزب‌الله لبنان را پس از محاکمهبه اتهام دست داشتن در انفجار یک اتوبوس حامل شهروندان اسرائیلی در سال 2012 در فرودگاه بورگاس بلغارستان، مجرم شناخت و به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش مجله «نیوزویک» تحقیقات انجام شده از سوی دولت بلغارستان با دست یافتن به دلایلی قاطع به این نتیجه رسیده که حزب‌الله لبنان از متهمان حمایت مالی و لجستیک انجام داده است و در آن حمله از مواد نیترات آمونیوم استفاده شده است.

انفجار بيروت
انفجار بيروت

در پی مشخص شدن نقش حزب‌الله در انبارسازی مقادیر زیادی مواد منفجر و نیترات آمونیوم در بندر بیروت و همچنین تمرکز نگاه‌ها بر سلسله اقداماتی تروریستی با استفاده از این ماده که اعضای این گروه متهم به ارتکاب آن در خارج از لبنان هستند، دلیل مشترک استفاده از مواد نیترات آمونیوم، اینک پرونده انفجار بندر بیروت نه تنها بر لبنان سایه افکنده، بلکه قاره اروپا را نیز تحت الشعاع خود قرار داده است.

در کشور بلغارستان و پس از گذشت 8 سال از انفجار فرودگاه بورگاس در شهر سارافاوو که یک اتوبوس حامل توریست‌های خارجی را هدف قرار داده بود امروز دوشنبه متهمان این حمله به نام‌های «میلاد فرح» و «حسن الحاج حسن» که هر دو از اعضای حزب الله لبنان‌اند، به طور غیابی محاکمه می‌شوند.

این دو عکس که توسط وزارت کشور بلغارستان منتشر شده متعلق به حسن الحاج حسن شهروند کانادایی، سمت راست و ميلاد فرح شهروند استرالیایی معروف به حسین حسین سمت چپ است که هر دو متهم به دست داشتن در بمب‌گذاری در ژوئیه 2012 بورگاس هستند.
این دو عکس که توسط وزارت کشور بلغارستان منتشر شده متعلق به حسن الحاج حسن شهروند کانادایی، سمت راست و ميلاد فرح شهروند استرالیایی معروف به حسین حسین سمت چپ است که هر دو متهم به دست داشتن در بمب‌گذاری در ژوئیه 2012 بورگاس هستند.

بنا به گزارش مجله نیوزویک آمریکا، در تحقیقاتی که دولت بلغارستان انجام داده با دلایل قطعی مشخص شده که یگان امنیت خارجی وابسته به حزب‌الله لبنان حمایت لجستیک و مالی از عاملان حمله فرودگاه بلغارستان انجام داده است.

همچنین بنا به این گزارش محققان تاکید کردند مواد به کار رفته در این حمله که ماده اساسی آن نیترات آمونیوم است، مرتبط با بمب‌هایی است که شبه‌نظامیان حزب‌الله در قبرس انبار کرده‌اند که این نوع مواد منفجره از همان نوع مواد منفجره‌ای است که در انفجار سال 1994 آرژانتین به کار رفته و باعث کشته شدن 85 تن از افراد شد.

انفجار فرودگاه اورگاس
انفجار فرودگاه اورگاس

در انتظار نتایج این محاکمه‌ که تا حدود زیادی مشابه محاکمه بین‌المللی عاملان ترور رفیق حریری است و محکوم شدن دو تن از عناصر حزب‌الله، بدون اینکه خود این گروه شبه‌نظامی محکوم شود، این پرسش مطرح می‌شود که آیا آنچه در دادگاه لاهه اتفاق افتاده در دادگاه ویژه بلغارستان نیز اتفاق خواهد افتاد؟

در این راستا موضع صوفیه پایتخت بلغارستان اما با سایر کشورهای اتحادیه اروپا متفاوت است و در حالی که ابزاری را برای شناسایی حزب‌الله به عنوان سازمانی تروریستی مشخص کرده است، کشورهای اروپایی و از آن جمله فرانسه بر این عقیده‌اند که ممنوعیت شبه‌نظامیان حزب‌الله می‌تواند ثبات لبنان را بر هم زده و فرصت‌های ارتباط دیپلماتیک به دولت این کشور را تضعیف ‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید