مصر در واکنش به ابتکار عمل ترکیه برای گفت‌وگو: فاقد اعتبار هستید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هنوز چند ساعت از اعلام آمادگی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه برای گفت‌وگو با مصر و یونان نگذشته بود که صدای اعتراض و ابراز شگفتی قاهره نسبت به این موضع، بلند شد.

احمد حافظ سخنگوی رسمی وزارت خارجه مصر، محتوای سخنان همتای ترک خود در مصاحبه با یکی از کانال‌های داخلی این کشور را محکوم کرد که به گفته او، سخنانش در بر دارنده برداشت‌های منفی از تحولات سیاسی مصر در «انقلاب 30 ژوئن» بوده و نشان می‌دهد که بازهم بر ادعاهای کاملا به دور از حقیقت و در خدمت رویکردهای ایدئولوژیک معینی إصرار ورزیده می‌شود.

این مقام مصری همچنین مخالفت کامل کشورش با رویکرد ترکیه را اعلام کرده و هشدار داد، ادامه چنین منفی‌نگری سرشار از تناقض در قبال مصر، عملا بی‌اعتباری هر ادعایی در زمینه تلاش جهت زمینه‌سازی فضای مناسب برای برقراری روابط مبتنی بر احترام و پای‌بندی به قوانین بین‌المللی را افزایش می‌دهد.

اردوغان: ما در قبال گفت‌وگو با قاهره برخوردی باز داریم

این تحولات چند ساعت پس از سخنان جمعه 18 سپتامبر اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به روزنامه‌نگاران در استانبول بود که گفت: «ما مانعی برای مذاکره با مصر نداریم، زیرا تبادل نظر اطلاعاتی با قاهره، موضوعی متفاوت و امکان‌پذیر است و چیزی مانع آن نیست اما توافق مصر با یونان برای ما اندوهبار بود».

اردوغان در ادامه خاطر نشان کرد که کشورش برای گفت‌وگو با یونان در کشوری ثالث یا از طریق ویدئو کنفرانس، آماده است و افزود «ما مشکلی در ملاقات با نخست‌وزیر یونان نداریم اما پرسش اساسی این است که در چه مورد و در کدام چارچوب ملاقات خواهیم داشت؟»

مصر: دست بسته نمی‌مانیم

شایان ذکر است که ترکیه پیشتر عنوان کرده بود که توافق ترسیم مرزهای دریایی میان مصر و یونان، امضا شده در ماه اوت در قاهره، «باطل» است، زیرا به گفته او «ناقض حقوق دریایی لیبی است».

سامح شکری وزیر خارجه مصر چند روز پیش تاکید کرده بود که «عملکردها و دخالت‌ورزی‌های آشکار ترکیه در بسیاری از کشورهای عربی بیانگر تهدیدهای تازه فراروی امنیت ملی عربی است و مصر در برابر این زیاده‌خواهی‌ها دست بسته نخواهد ماند».

او در سخنانی در برابر کمیته وزرای خارجه عرب دست اندر کار «رسیدگی به دخالت‌های ترکیه» در چارچوب فعالیت‌های صدوپنجاه‌وچهارمین نشست عادی اتحادیه عرب گفت «مصر در قبال زیاده‌خواهی‌های ترکیه در شمال عراق و سوریه و بویژه در لیبی دست بسته نخواهد ماند».

وزیر خارجه مصر در همین راستا بر «حمایت مصر از عراق در مقابله با تجاوزهای مرزی مداوم ترکیه و تدابیر مصر برای رویارویی با چنین دخالت‌های بی‌پرده»، تاکید کرد.

گفتنی است که توافق یونان و مصر که ترکیه آن را «اندوهبار» توصیف کرده در حکم پاسخی به توافق ترکیه و لیبی بود که در پایان سال 2019 امضا شد و به آنکارا اجازه داد تا به منطقه بزرگی در شرق مدیترانه دسترسی یابد که ذخایر نفتی و گازی بزرگی در آن در سال‌های اخیر کشف شده است.

براساس این معاهده مصر و یونان می‌توانند بیشترین استفاده را از منابع موجود در این منطقه اقتصادی به ویژه ذخایر نفت و گاز ببرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید