مسکو: مذاکرات با مصر لیبی ترکیه و مراکش در ارتباط با بحران لیبی را ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با تحولات شتابان أوضاع جاری در لیبی؛ بویژه موضع اخیر فایز السراج نخست وزیر دولت وفاق مبنی بر ترک منصب خود در اکتبر آینده، روسیه بر تلاش خود در راستای حمایت از روند سیاسی لیبی تاکید ورزید که از زمان سرنگونی معمر القذافی در سال 2011 در دریای پر تلاطمی از جنگ و آشوب غوطه ور است.

سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه جمعه 18 سپتامبر در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک تاکید داشت که مسکو سعی دارد در روند حل و فصل سیاسی جاری در لیبی سهیم باشد.

وی خاطر نشان نمود که با روسیه تمامی طیف های سیاسی لیبی بدون هیچ استثنا ارتباط دارد.

لاوروف افزود: «ما چند روز پیش رایزنی هایی را با مسئولان ترکیه در آنکارا داشتیم». وی با اشاره به تماس های روسیه با مصر و مراکش در خصوص موضوع لیبی عنوان نمود: «ما سعی در حمایت از این روند و مشارکت در حل و فصل سیاسی در لیبی خواهیم داشت».

توافق ترکیه و لیبی

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه چهارشنبه 16 سپتامبر در مصاحبه با «سی ان ان» ترکیه گفته بود که دیدگاه‌های مسئولان ترکیه و روسیه در جریان نشست‌‌های اخیر در آنکارا در خصوص توافق آتش بس و روند سایسی در لیبی به هم نزدیک شده است.

کابینه وفاق و ریاست پارلمان لیبی ماه گذشته خواهان برقراری آتش بس و از سرگیری گفت‌وگوها شدند.

دومین همایش در آینده نزدیک

این در حالی است که تلاش‌های بین المللی در راستای به حرکت انداختن روند مذاکرات برای یافتن حل وفصل سیاسی قرار دارد به طوری که به گفته مسئولان سازمان ملل و مقامات آلمانی به روزنامه «الشرق الأوسط» در روز جمعه 18 سپتامبر، مقدمات برای برگزاری دومین همایش بین المللی در ماه آینده زیر نظر سازمان ملل و دولت آلمان در دست تدارک است و استفانی ویلیامز نماینده ویژه از سوی آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل گفته است که احتمال احیای روند سیاسی در لیبی وجود دارد.

فرحان حق سخنگوی سازمان ملل گفت که این سازمان و دولت آلمان در صدد برپایی همایش تازه ای در خصوص لیبی از طریق اینترنت در 5 اکتبر آینده هستند و زمینه چینی های لازم برای مشارکت دبیر کل سازمان ملل و شماری از مسئولان آلمانی و وزرای خارجه تعدادی از کشورها در کنار نمایندگان طرفین منازعه در لیبی در حال فراهم شدن است.

این همایش جدید در پی نشست سران در برلین در ژانویه گذشته با مشارکت تمامی کشورهای درگیر در مناقشه لیبی برگزار خواهد شد.این کشورها در آن تاریخ متعهد شدند تا تمامی کمک های تسلیحاتی و نفرات را به طرف های درگیری متوئقف سازند.

برگزاری انتخابات ظرف 18 ماه

شایان توجه است که شهر مونترو در سوئیس هفته گذشته میزبان نشست مشورتی میان اطراف منازعه در لیبی بود که طی آن مشارکت کنندگان بر سر برگزاری انتخابات ظرف 18 ماه و آغاز تشکیل مجدد شواری ریاست و تشکیل کابینه وحدذت ملی به توافق رسیدند.

پیش از آن نیز شهر بوزنیقه در مراکش، گفت‌و گوهای پارلمان لیبی به هدف یک کاسه سازی نهادهای سیاسی لیبی را میزبانی کرد.

مشارکت کنندگان همچنین در مورد ادامه مذاکرات و از سرگیری این دیدارها در آخرین هفته سپتامبر جاری در راستای تکمیل اقدامات لازم برای تضمین اجرا و فعال سازی توافق، به دیدگاهی مشترک دست یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید