وزیر انرژی سعودی: مازاد تولید نفت به اعتبار اوپک لطمه می‌زند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی پادشاهی عربی سعودی پنج‌‌شنبه 17 سپتامبر 2020 با بیان این‌که پایبندی کامل اساس تلاش‌های گروهی اوپک پلاس خواهد ماند، گفت:«مازاد تولید نفت به اعتبار اوپک لطمه وارد می‌کند».

اظهارات شاهزاده عبدالعزیز وزیر انرژی سعودی پنج‌شنبه همزمان با نشست مجازی سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک» و شرکای آن به رهبری روسیه مطرح شد.

در این نشست گروه اوپک پلاس میزان تعهد به کاهش‌های مورد توافق در تولید نفت و سمت و سوی میزان تقاضا در سایه کاهش قیمت‌های این کالای جهانی و کاهش افق‌های بهبود اقتصادی بررسی شد.

وزیر انرژی سعودی همچنین تاکید کرد که همه جبران‌های مازاد تولید باید تا قبل از پایان سال جاری صورت گیرد.
از سویی الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه در سخنرانی‌اش در مراسم افتتاحیه نشست کمیته اوپک پلاس گفت باید تاثیرات پاندمی ویروس کرونا (بر بازارهای جهانی نفت) را بررسی کنیم.

نوواک افزود :«می‌بینیم که میانگین پایبندی به توافق اوپک پلاس همچنان بالا است».

بنا به گزارشی که خبرگزاری رویترز از محتوای آن مطلع شده کمیته اصلی اوپک پلاس پنج‌شنبه سندی داخلی را بررسی می‌کند که درباره افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در برخی کشورها و احتمال تاثیر منفی آن بر میزان تقاضا برای نفت علی‌رغم شاخص‌های بهبود اقتصادی و همچنین کاهش ذخایر نفتی، هشدار داده است.

این کمیته که شامل تولید کنندگان اصلی از جمله پادشاهی عربی سعودی و روسیه از اعضای کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و هم‌پیمانان آن موسوم به اوپک پلاس است بعید به نظر می‌رسد که تغییراتی را در کاهش‌های کنونی تولید نفت که بالغ بر 7.7 میلیون بشکه در روز یا نزدیک به % 8 از تقاضای جهانی برای نفت است، اعمال کند.

اما منابعی در اوپک پلاس گفته‌اند که به فشارها علیه کشورهایی مانند عراق، نیجریه و امارات که در اجرای کاهش‌های هر چه بیش‌تر تولید نفت برای جبران مازاد تولید و همچنین تمدید مدت جبران مازاد، تعلل می‌کنند، ادامه خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم