واشنگتن: قطر به توافق با اسرائیل پاسخ مثبت داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تیموتی لندرکینگ معاون وزیر خارجه آمریکا در أمور منطقه خلیج، پنجشنبه 17 سپتامبر فاش ساخت که قطر در خصوص امضای توافق با اسرائیل پاسخ مثبت داده و تاکید کرد که قطر برخورد بسیار بازی در تعامل با آن دارد.
لندرکینگ در اظهار نظر کوتاه مطبوعاتی از طریق تلفن گفت: «قطر پیشینه ای طولانی در تفاهم با کشور اسرائیل دارد و به شکل علنی و مکرر با آن تعامل داشته است».

از سوی دیگر محمد العمادی سفیر قطرکه به سفرهای پر شمار به نوار غزه شهرت دارد و طی آنها با یحیی السنوار فرمانده جنبش حماس در نوار غزه پیرامون هماهنگی در خصوص پروژه های مشترک و دریافت کمک های مالی قطر از طریق اسرائیل ملاقات داشته، در اوت گذشته گفته بود: « ما به گفت و گو با اسرائیل در خصوص غزه ادامه می دهیم و تماس ها در بالاترین سطوح با تل آویو در مورد غزه برقرار است».

این درحالی است که رسانه های اسرائیلی خبر دادند که یک هیئت امنیتی متشکل از ارتش اسرائیل، موساد و شاباک( امنیت داخلی) برای بررسی أوضاع در غزه با مسئولان قطر راهی دوحه شدند.

شایان توجه است که امارات سه شنبه 15 سپتامبر توافق صلح را با اسرائیل در کاخ سفید امضا کرد و وزیر خارجه آمارات بعد از مراسم امضا توافق تاکید داشت که این توافق، امکان کمک بیشتر قطر به فلسطینان را فراهم خواهد کرد.

وی افزود: «ما خواهان ایجاد امید بیشتر در منطقه خود هستیم و به همین دلیل هم امارات امروز دست صلح طلبانه خود را دراز کرده است».

این در حالی بود که باغچه کاخ سفید شاهد امضای توافق صلح میان اسرائیل و بحرین نیز بود.

بر أساس این توافق ها امارات و بحرین روابط دیپلماتیک، بازرگانی و اقتصادی را با اسرائیل برقرار می کنند که سابقه هیچ جنگی با این دو کشور ندارد. این توافق، هم پیمانی غیر رسمی در برابر تهدیدهای ایران و زیاده خواهی های ترکیه بوده و راه را به روی امارات برای دریافت تسلیحات پیشرفته آمریکایی هموار می سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید