سفیر آمریکا در بغداد: حملات کاتیوشا دولت الکاظمی را تضعیف می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به دنبال تکرار حملات کاتیوشا علیه منطقه سبز در مرکز بغداد و تلاش‌های پیاپی برای هدف قرار دادن پایگاه‌ها یا منافع آمریکا در عراق، ماتیو تولر سفیر آمریکا در بغداد پنجشنبه 17 سپتامبر در مصاحبه اختصاصی با العربیه تاکید کرد که این دست از حملات علیه سفارت آمریکا و نیروهای هم‌پیمان بین‌المللی به هدف تضعیف حاکمیت دولت عراق به ریاست مصطفی الکاظمی انجام می‌شوند.

به گفته وی، سفارت آمریکا در حال تبادل نظر با دولت پیرامون ان حملات در راستای تامین حمایت و بازدارندگی لازم می‌باشد.

سفیر آمریکا در بغداد در ارتباط با ایران گفت: «به باور ما ایران در حال دخالت در أمور داخلی عراق است و ما تاکید داریم که دستور کارهای خارجی در راستای تضعیف این کشور تدوین شده است».

«در راستای حضور دائمی آمریکا تلاش نمی‌کنیم»

وی همچینین افزود که حضور آمریکا در عراق برای حمایت از دولت این کشور در جهت تحکیم حاکمیت آن و تقویت قانون است و «ما در راستای حضور دائمی آمریکا درعراق تلاش نمی کنیم بلکه در جهت کاستن از این حضور در زمانی هستیم که شرایط لازم فراهم شده باشد».

سفیر عراق تاکید کرد که حضور نیروهای آمریکا در عراق بنابه درخواست عراق از سال 2013 برای مبارزه با نیروهای داعش صورت گرفته و این سازمان تروریستی همچنان تهدیدهای زیادی را در مناطق روستایی و صحرایی کشور ایجاد می‌کند.

به گفته وی «ما نمی خواهیم عقب نشینی ما منجر به ظهور مجدد داعش گردد و ما این موضوع را با نیروهای عراق در میان گذاشته ایم».

ناپدید شدن کنشگران

سفیر آمریکا در خصوص اقدامات دولت برای گشودن پروندهای فساد و بازخواست از تعرض کنندگان به معترضان عراقی تاکید کرد که کشورش از تلاش‌های دولت عراق برای شناسایی عاملان قتل تظاهر کنندگان و باز خواست از جهات دست اندرکار در موضوع ناپدید شدن کنشگران مدنی حمایت می‌کند.

به گفته وی آمریکا از برگزاری انتخبات آزاد و سالم حمایت می‌کند که همه طیف‌های مردم عراق در آن شرکت داشته باشند.

وی در خصوص پرونده رانده شدگان با تاکید بر پشتیبانی آمریکا از بازگشت آنها به مناطق آزاد شده آنها گفت: «ما به بازگشت 4.5 رانده شده به مناطق سکونت‍شان کمک کردیم».

وی همچنین پشتیبانی کشورش ار دولت عراق در امر مبارزه با فساد و پیگرد دست اندر کاران فساد و در عین حال حمایت از اقتصاد عراق را مورد تاکید قرار داد.

گفتنی است که عراق در طول ماه‌های گذشته شاهد چندین عملیات ترور و ربودن کنشگران مدنی و فعالان رسانه ای و پژوهشگران عراقی بوده است.

این درحالی است که حملات راکتی بشکل نگران کننده‌ای به دنبال سفر ماه گذشته مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به آمریکا برای تکمیل مذاکرات راهبردی افزایش یافته است. این افزایش حملات، فشاری را بر دولت الکاظمی وارد می آورد که وعده اعمال کنترل بر گروه‌های مسلح خارج از کنترل در کشور مطرح ساخته است.

شایان ذکر است که واشنگتن، گروه‌های مسلح تحت الحمایه ایران را به عنوان جهت مسئول این دست از حملات قلمداد می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید