مصر: ما از هر گونه نقش آمریکا در شرق مدیترانه استقبال کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سامح الشکری وزیر خارجه مصر چهارشنبه 16 سپتامبر تاکید کرد که تنش حاکم بر منطقه شرق مدیترانه ناشی از حفاری‌های جاری از سوی ترکیه است و «ما خواستار اجرای قوانین بین المللی در این منطقه هستیم و از نقش آمریکا در این خصوص استقبال کردیم».

این سخنان وزیر خارجه مصر در جریان نشست او با نیکوس دندیاس همتای یونانی‌اش بود که خاطر نشان نمود «جهاتی وجود دارند که منش زور و استفاده از قدرت را در راستای تغییر أوضاع در شرق مدیترانه در پیش گرفته اند».

وزیر خارجه مصر نیز به نوبه خود عنوان ساخت که «حصول توافق میان کشور های شرق مدیترانه در آرام سازی منطقه موثر است و ما خواهان پیوستن تمامی کشورها به مذاکرات سازنده در راستای منافع تمامی اطراف هستیم».

وی افزود: «می بایست راه حل هایی را برای مقابله با تنش های فزاینده در شرق مدیترانه بیابیم.می بایست تلاش ها و تواناییها برای تحکیم همکاری ها در منطقه شرق مدیترانه بسیج گردد.می بایست از امنیت و ثبات و روند دستیابی به حل و فصل سیاسی در این منطقه حمایت شود».

الشکری در خصوص تنش موجود با ترکیه در شرق مدیترانه، عنوان ساخت که «امضای توافق ترسیم مرز میان مصر و یونان ارتباطی با هیچ نوعی از شرایط سیاسی موجود ندارد».

دنیاس وزیر خارجه یونان نیز گفت: «برطرفق کردن تنش در شرق مدیترانه با گفتو گو امنکان پذیر است نه از طریق به کار گیری زور. اقدامات ترکیه در شرق مدیترانه در تعارض با قوانین بینالمللی است».

وی افزود«یونان نسبت به سیاست خویشتن داری در قبال تحرکات ترکیه در شرق مدیترانه پای بند است».

تنش حاصل در روابط ترکیه، یونان ناشی از منازعه دو کشور بر سر حاکمیت بر مناطق شرق مدیترانه است که احتمال وجود منابع طبیعی گاز در آن وجود دارد.

دامنه این تنشها با اقدام دو کشور در اجرای مانورهای نظامی به موازات هم افزایش یافت. بررسی این بحران در جدول کاری نشست اروپا در 24 و 25 سپتامبر در بروکسل گنجانده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم