انفجار در منطقه سبز بغداد و گزارش‌ها در مورد هدف قرار گرفتن دیپلمات‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بسته انفجاری سه شنبه 15 سپتامبر در برابر مسجد ام الطبول در کنار پل نزدیک ورودی منطقه بشدت محافظت شده سبز بغداد منفجر شد.

گزارش‌های اولیه حاکی از انفجار بسته انفجاری در برابر مسجد ام الطبول در منطقه بشدت محافظت شده سبز بغداد در جاده منتهی به خیابان فرودگاه بین‌المللی بغداد است که محل عبور و مرور خودروهای دیپلماتیک آمریکایی است.

در پی این انفجار نیروهای امنیتی ورودی منطقه سبز را از سمت منطقه القادسیه محاصره کردند اما گزارش‌ها حاکی از بروز تلفات جانی فوری نیست.

منطقه سبز مکان مراکز دولتی و پارلمان و منازل مسئولان و همچنین دفاتر هیئت‌های دیپلماتیک خارجی از جمله سفارت آمریکا است که هدف حملات راکتی متعدد قرار گرفته است.

این انفجار چند ساعت پس از شلیک کاتیوشا به سمت منطقه سبز در سحرگاه امروز از سوی عناصر ناشناس صورت گرفت که تلفاتی در بر نداشت.

واشنگتن گروه‌های مسلح عراقی مرتبط با ایران را به عنوان عوامل این دست حملات علیه سفارت‌خانه و پایگاه‌های نظامی خود در عراق قلمداد می‌کند.

گروه‌های شبه نظامی عراق از جمله کتائب حزب الله عراق تهدید کرده اند که مواضع حضور نیروهای آمریکا در کشور را در صورت عدم اجرای مصوبه پارلمان عراق مبنی بر پایان دادن به حضور نظامی آنها در کشور، هئف قرار خواهند داد.

در پی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ا مهبودی مهدس معاون حشد الشعبی عراق در جریان حمله پهپادی آمریکا در ژانویه گذشته، پارلمان عراق در 5 دسامبر گذشته با اکثریت آراء پایان حضور نظامی بیگانگان در عراق را تصویب کرد.

این درحالی است که رسانه‌های روسیه، اطلاعات جسته گریخته ای را از هدف قرار گرفتن کاروان دیپلمات‌های خارجی در این انفجار پخش کردند.

بر أساس این گزارش‌ها که مورد نفی و اثبات جهات رسمی امنیتی قرار نگرفته، انفجاری که نوع آن مشخص نیست یک کاروان دیپلماتیک بریتانیایی را در نزدیکی مسجد ام الطبول در حدفاصل دو منطقه الیرموک. البیاع در غرب بغداد هدف قرار داد.

به گزارش رسانه‌های روسیه، هسته رسانه‌ای امنیتی عراق در بیانیه‌ای عنوان کرد کاروان‌های حمل و نقل تجهیزات وابسته به نیروهای هم‌پیمان بین المللی در حال عقب نشینی از عراق بوسیله شرکت‌های حمل و نقل عراقی و رانندگان عراقی، در معرض دو انفجار قرار گرفتند.

به گزارش این هسته رسانه‌ای، بمب اول در بزرگراه نزدیک به میدان‌های الدواجن منفجر شد که حوزه عملیاتی پلیس الدیوانیه قرار دارد. انفجار دوم نیز در بزرگراه حوزه عملیاتی پلیس بابل درمرکز کشور رخ داد ولی هیچ یک از دو انفجار، تلفاتی در بر نداشت.

کاروان‌های نیروهای هم‌پیمان و شرکت‌های طرف قرارداد آن‌ها در طول دوره گذشته هدف حملات با بسته‌های انفجاری در بغداد و استان‌های مرکزی و جنوب عراق قرار گرفتند ولی عوامل این حملات از سوی جهات امنیتی و دولتی عراق فاش نشد و نتایج تحقیقات اعلام نگردید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید