توقف تولید نفت لیبی و تاکید ارتش بر توزیع عادلانه درآمدهای نفتی به عنوان پیش‌شرط

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ظواهر امر گویای آن است که هنوز موضوع میدان های تفتی یکی از مهمترین گره های موجود در مذاکرات جاری میان طرف های لیبیایی است تا جایی که به گفته منابع العربیه/الحدث در روز یکشنبه 13 سپتامبر، ارتش لیبی بازگشایی میدان ها و بنادر بسته شده از ژانویه گذشته برای از سر گیری صادرات نفت را مشروط بر ضمانت های آمریکایی و بین المللی کرده است.

به گفته این منابع، ارتش لیبی خواهان معرفی مکانیزم روشن و شفاف برای توزیع عادلانه درآمدهای نفتی در میان تمامی احاد ملت لیبی و کلیه مناطق و نرفتن آن به جیب شبه نظامیان مسلح و مزدوران بیگانه و شناخت کامل نحوه صرف این در آمدها شده است.

در همین راستا، یک منبع نزدیک به ژنرال حفتر به رویترز گفت که این فرمانده نظامی « توانسته است شرط توزیع عادلانه درآمدهای نفتی را برای نخستین بار در تاریخ لیبی، جا بیاندازد و این امر به زودی به شکلی رسمی اعلام خواهد شد.

«بدون شرح»

این در حالی بود که سفارت آمریکا در لیبی شامگاه شنبه 12 سپتامبراعلام کرد که تعهد ارتش را نسبت به ازسرگیری فعالیت در داخل میدان های نفتی و مجوز از سر گیری صادرات بعد از نزدیک به 9 ماه توقف آن دریافت کرده است.

از سوی دیگر به گفته مهندسان میدان های نفتی و بنادر، این تاسیسات همچنان بسته هستند . سازمان ملی نفت که متعلق به دولت است همچنان بسته مانده و سخنگوی ارتش ملی لیبی هیچگونه اظهار نظری در این رابطه نکرده است.

فراخوان به آتش بس که نخست وزیر دولت وفاق و ریاست پارلمان لیبی بیش از یک هفته قبل در رابطه با پیشنهاد بلوکه کردن در آمدهای نفتی در حساب بانکی ویژه مطرح گردید تا در این فاصله، راه حلی سیاسی تبلور یابد.

گفتنی است که بر اساس داده های سازمان ملی نفت لیبی در جمعه گذشته، تولید نفت در لیبی که درآمدهایش به حساب های بانک مرکزی در طرابلس ریخته می شود، از 18 ژانویه گذشته متوقف شده که زیان‌های آن به حدود 9 میلیارد و 600 میلیون دلار رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید