مذاکرات مراکش میان طرفین درگیر در لیبی به توافق‌هایی بی‌سابقه انجامید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع العربيه تاكید کردند، تفاهم‌هایی میان دو هیئت لیبیایی در شهر بوزنیقه مراکش در مورد مسائل مرتبط با بحران جاری در لیبی بدست آمده است.

به گفته این منابع، طرفین درخصوص پست کلیدی مدیر بانک مرکزی و همچنین نحوه تقسیم 7 منصب کلیدی به شکل برابر به توافق رسیدند که راه را بر بازسازی ساختار شورای ریاست کشور گشود.

به پیش‌بینی این منابع، بیانیه پایانی نشست توافق میان دو هیئت لیبیایی، شامگاه پنجشنبه 10 سپتامبر صادر خواهد شد.

مذاکره میان طرف‌های متخاصم لیبی برای چهارمین روز در پنجشنبه 10 سپتامبر در شهر بوزنیقه مراکش از سر گرفته شد و طرفین مذاکره کوشیدند، جمود سیاسی موجود در لیبی را از طریق دستیابی به تفاهم‌های حقیقی بشکنند.

منابع نزدیک به طرف‌های مذاکره‌کننده لیبیایی در مراکش برای العربیه و الحدث فاش کردند که اعضای دولت الوفاق با اذعان به دشواری گنجاندن موضوع خروج ترکیه از لیبی در هر گونه توافق سیاسی، تاکید کردند تمامی توافق‌های مورد مذاکره در شورای ریاست لیبی متضمن بندهایی دراین خصوص نیست.

کارشکنی آنکارا در راه حل‌های سیاسی

به گفته منابع العربیه و الحدث، آنکارا در کار سنگ‌اندازی در سر راه تمامی حل و فصل‌های سیاسی مربوط به بحران لیبی است و دولت الوفاق نیز با کان لم یکن تلقی کردن توفق‌های امضاشده با ترکیه و همچنین تشکیل کمیته جهانی بی‌طرف برای بازبینی این توافق‌ها، مخالفت می‌ورزد.

این در حالی است که پارلمان لیبی خواهان بازگرداندن پول‌هایی است که دولت الوفاق در بانک‌های ترکیه ذخیره‌سازی کرده است.
ارتش لیبی همچنان در کار سرکوب شبه‌نظامیان مسلح و خلع سلاح آنها بوده و آن طور که منابع العربیه/الحدث خاطرنشان کردند، پیشنهادی در خصوص پیگیری بین‌المللی در مورد بنادر نفتی لیبی و ادامه مسئولیت ارتش لیبی برای تامین امنیت آنها مطرح شده است، زیرا ارتش لیبی با سیطره شبه‌نظامیان مسلح یا عناصر مزدور بر بنادر نفتی به شدت مخالف است.

رایزنی‌ها در ژنو

همزمان با رایزنی‌ها در مراکش، شهر ژنو نیز میزبان نشست‌های چندین طرف لیبیایی زیر نظر سازمان ملل و مرکز «گفت‌وگوهای انسانی» بود.

نخستین نشست طرف‌های لیبیایی در سوئیس در دوشنبه گذشته با حضور نمایدگانی از پارلمان و شورای مشاوره‌ای دولت و شورای ریاست و همچنین چهره‌های مستقل همچون عبدالحمید الدبیبه و نمایندگانی از جانب سیف الإسلام القذافی برگزار شد.

درهمین راستا شبکه الرائد نزدیک به تشکیلات اخوان‌المسلمین در لیبی، خاطر نشان کرد که دیدارهای ژنو به توافقی در مورد شکل‌گیری مجدد شورای ریاست متشکل از رئیس و دو معاون و همچنین تشکیل کابینه منفصل از شورای ریاست و برگزاری انتخابات ظرف حداکثر 18 ماه انجامید.

براساس این توافق، بازبینی تمامی پیمان‌های بین‌المللی به زمانی پس از برگزاری انتخابات موکول شد که این امر از نگاه ناظران در راستای منافع ترکیه قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید