مصر: در مقابل زیاده‌خواهی ترکیه دست بسته نخواهیم ‌ایستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر، روز چهارشنبه نهم سپتامبر 2020، اعلام کرد که اقدامات و دخالت‌های آشکار ترکیه در امور چندین کشور عربی، مهم‌ترین تهدیدی است که امنیت ملی عربی با آن مواجه است و مصر در مقابل اطماع ترکیه دست بسته نخواهد ایستاد.

شکری در نشست ویژه وزرای عرب برای بررسی دخالت‌های ترکیه که در حاشیه صد و پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه عرب برگزار شد، گفت که کشورش در مقابل اطماع ترکیه در شمال عراق، سوریه و به ویژه در لیبی دست بسته نخواهد ایستاد و دخالت‌های خارجی در لیبی از سوی هر که باشد، باید متوقف شده و گروه‌های شبه‌نظامی خلع سلاح شوند.

او همچنین از حمایت کشورش از عراق در مواجهه با دست‌اندازی‌‌های مکرر ترکیه به نقاط مرزی این کشور خبر داد و گفت که قاهره از هر اقدامی که بغداد برای مقابله با این دخالت‌های آشکار در دستور کار قرار دهد، حمایت می‌کند.

احمد حافظ سخنگوی وزارت امور خارجه مصر هم گفت که سامح شکری در این نشست به اقدامات ویرانگر رژیم حاکم بر ترکیه در کشورهای عربی اشاره کرد و گفت که این موضوع به دودستگی اجتماعی و فرقه‌ای در منطقه دامن می‌زند.

وزیر امور خارجه مصر همچنین به شواهدی اشاره کرد که حجم دخالت‌های آشکار رژیم ترکیه در کشورهای عربی را نمایان می‌سازد و گفت که تسهیل عبور و مرور پیکارجویان اجاره‌ای به ترکیه، ارسال هزاران پیکارجو به لیبی، دست‌اندازی به منابع ملت عراق و همچنین امضای توافقات غیرقانونی در لیبی نمونه‌ای از آنهاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه مصر گفت که قاهره بر ضروت در دستور کار قرار دادن یک سیاست عربی یکپارچه و قاطع در مقابل رژیم ترکیه و هماهنگی بیشتر کشورهای عربی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید