امارات: ایران کماکان تهدیدی برای منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انور قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، روز چهارشنبه نهم سپتامبر 2020 در صد و پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه عرب گفت که ایران کماکان به تهدید امنیت دریانوردی تجاری و روند تامین انرژی در آب‌راه‌های منطقه می‌پردازد.

در صد و پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه عرب که به صورت مجازی و به میزبانی فلسطین برگزار شد، وزرای امور خارجه کشورهای عربی و احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب شرکت کردند و انور قرقاش در این نشست بار دیگر به تهدیدهایی که منشاء آنها ایران است، اشاره و آن را محکوم کرد.

او گفت که ایران کماکان به تهدید امنیت و سلامت روند دریانوردی تجاری و روند تامین انرژی در آب‌راه‌های منطقه می‌پردازد و «ما این اقدامات را محکوم می‌کنیم.»

وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی همچنین بر حمایت کشورش از پادشاهی عربی سعودی در مقابله با پیکارجویان حوثی یمن تاکید کرد و از همه طرف‌های درگیر خواست که گام‌های آشکاری برای اجرای توافق ریاض بردارند.

امارات متحده عربی پیش از این هم در روز دوشنبه 17 آگوست 2020، تلاش‌های پیکارجویان «تروریست» حوثی وابسته به ایران برای مورد هدف قرار دادن مناطق مسکونی در شهرهای پادشاهی عربی سعودی با موشک‌های بالستیک را محکوم و تاکید کرد که امنیت دو کشور غیرقابل تفکیک است.

پیکارجویان حوثی کوشیدند با موشک بالستیک مناطق شهری و شهروندان غیرنظامی را مورد هدف قرار دهند ولی این موشک‌ها از سوی سامانه‌های دفاع موشکی ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن رهگیری و منهدم شدند.

وزارت امور خارجه امارات متحده عربی با صدور بیانیه‌ای بر همبستگی کامل خود با امارات در زمینه مقابله با این «حملات تروریسی» علیه شهروندان غیرنظامی تاکید و اعلام کرد که در زمنیه رویارویی با هر تهدیدی که امنیت و ثبات سعودی را تهدید کند، دوشادوش این کشور خواهد ایستاد و از هر اقدامی که ریاض برای حفاظت از امنیت و سلامت شهروندان و افراد مقیم در خاک این کشور اتخاذ کند، حمایت می‌کند.

در این بیانیه آمده که امنیت سعودی و امارات غیرقابل جداشدن از همدیگر هستند و هر خطر و تهدیدی که متوجه سعودی باشد، امارات آن را تهدیدی علیه امنیت و ثبات خود تلقی می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید