افزایش تحریم‌های تهران و تامین مالی حزب‌الله توسط «مرکز اسلامی هامبورگ»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
11 دقيقه (Reading time)

با ورود ایران به دوره‌ای جدید از محاصره و اعمال تحریم‌های فزاینده از سوی آمریکا، تهران علاوه بر سازوکارهای نوین در عملیات پولشویی، در حال تنطیم استراتژی‌های تازه‌ای برای تأمین مالی گروه‌های وابسته متهم به تروریسم از طریق «تبلیغات و جذب نیرو» در میان برخی شیعیان وفادار به نظام ایران است که در اروپا اقامت دارند.

در این میان آنچه بیش از هر چیز خطرناک است، همکاری بین دستگاه‌های اطلاعاتی و نمایندگی‌های دیپلماتیک ایران در اروپا از یک سو و مساجد و انجمن‌هایی است که از سوی دیگر به گونه‌ای متعلق به نظام در ایران هستند.

قابل توجه است که ایران از رویکرد کشورهای اروپایی در حمایت از انجمن‌های فرهنگی و آزادی عقیده، بهره برده و از این مساله برای سرپوش نهادن بر فعالیت‌های خود در اروپا استفاده می‌کند. زیرا تفکیک بین انجمن‌ها و مساجد حمایت‌کننده گروه‌های افراطی و فعالیت‌های اطلاعاتی خصمانه و آزادی اعتقاد به دلیل گسترش کلونی‌های شیعیان در اروپا و کثرت مراکز وابسته به آنها، کار آسانی نیست.

براساس اطلاعات انحصاری واحد پژوهش درباره گروه‌های افراطی در مرکز مطالعات و تحقیقات ژنو که در اختیار «Al-Arabiya.net» نهاده شده، استراتژی ایران در این زمینه دارای 3 محور اصلی است که به نظر می‌رسد، دقیق‌ترین استراتژی‌های نوی است که به طور گسترده دنبال شده و سه محور آن عبارتند از «نظارت، پیگیری و کنترل».

این استراتژی را می‌توان در تشکیل مراکز مذهبی که به‌طور مستقیم به ایران وابسته هستند و گروه‌های مخفی که مأموریت آنها نظارت و پیگیری کلونی‌های شیعه در اروپا و آغاز اقدام برای کنترل آنها است و در این زمینه امکان دارد عملیات کنترل تا تهدید به مرگ نیز پیش برود.

نفوذ ایران در آلمان

سرویس اطلاعات داخلی آلمان، به ویژه «دفتر نگهبان قانون اساسی»، این استراتژی جدید ایران را رصد کرده است. این دفتر اجبارا به حساسیت درگیری بین گروه‌ها و مراکزی که برای ایران کار می‌کنند و مراکز شیعی که هیچ برنامه خارجی ندارند و به کلیه قوانین اروپا پایبند هستند، وارد شد.

مرکز اسلامی در هامبورگ

«مرکز اسلامی در هامبورگ» (Islamisches Zentrum Hamburg) وابسته به ایران که در سال 1955 میلادی تأسیس شد، شبکه‌ای گسترده در سرتاسر خاک آلمان ایجاد کرده که نفوذ زیادی بر جوامع شیعه با ملیت‌های مختلف دارد تا حدی دارد که توانسته این جوامع به کنترل کامل خود درآورده است، این امر به معنای بهره‌برداری از این کولونی‌ها به هر وسیله‌ای از جذب نیرو تا جاسوسی و پولشویی است که گزارش سرویس اطلاعات داخلی آلمان، در گزارشی تابستان 2019 خود به آن اشاره دارد.

شيخ محمد هادی مفتح
شيخ محمد هادی مفتح

با این حال، این سازمان برای محرمانه ماندن رصدی که انجام داده و پیگیری آن، و جلوگیری از احتمال به خطر افتادن جان افرادی که نام آنها افشا می‌شود، نام عناصر این شبکه را ذکر نکرده است.

این گزارش نشان می‌دهد که محتوای پیام‌ها و سخنرانی‌های مرکز اسلامی شیعی بازتاب تماس با ایران است که برای صدور انقلاب خود تلاش می‌کند که طبق یادداشتی که دولت فدرال آلمان در 21 اوت (آگوست) 2019 به پارلمان این کشور ارسال کرد، این فعالیت‌ها با قانون اساسی آلمان در تضاد است.

گزارش هیأت نگهبان قنون اساسی آلمان
گزارش هیأت نگهبان قنون اساسی آلمان

در این یادداشت به وضوح و روشنی آمده بود که سازمان‌ها و مساجد آلمانی که زیر نفوذ ایران هستند از لحاظ شکلی زیر چتر «سازمان جامعه اسلامی نهادهای شیعه» کار می‌کنند، اما در واقع «مرکز اسلامی هامبورگ» وابسته به ایران موتور اصلی برای آنها است».

بر اساس نسخه اصلی گزارش دستگاه اطلاعی آلمان که العربیه.نت نسخه اصلی آن را در اختیار دارد، در واقع این شیخ محمد هادی مفتح، امام مسجد و مدیر مرکز اسلامی در هامبورگ است که این پروژه را اداره می‌کند.

گزارش دستگاه اطلاعات داخلی آلمان درباره مرکز اسلامی هامبورگ

به‌کارگیری منابع اروپایی برای تأمین مالی فعالیت‌های ایران!

آنچه خطرناک‌تر است، این است که فعالیت‌های ایران، نهادهای اروپایی از جمله آلمانی را که بودجه نهادهای مذهبی را تامین می‌کنند، درگیر کرده است، و این نهادها را در معرض سوء‌ظن تأمین مالی فعالیت‌های «غیرقانونی» قرار می‌دهد.

قابل توجه است که «سازمان جامعه اسلامی نهادهای شیعه» در آلمان (تاسیس در سال 2009)، که مرکز اسلامی در هامبورگ زیر چتر آن قرار دارد، در سال 2019 مبلغی بالغ بر 137هزار یورو از اتحادیه اروپا بودجه دریافت کرد، در حالی که بر اساس گزارش مؤسسه گوته (GOETHE INSTITUT) حجم کمک مالی آلمان بین سال‌های 2016 و 2019 برای مبارزه با تندروی و مذهبی بالغ بر 120 بود.

اما آنچه در واقع اتفاق به وقوع می‌پیوندد بر خلاف هدف مبارزه با تندروی است، زیرا این اموال به سود اهداف رژیم ایران هزینه می‌شود، زیرا این مرکز مستقیماً با دفتر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در تماس است و به گفته دنیس گلادیاتور کارشناس سیاست محلی دموکرات‌های آلمان، در نامه‌ای به پارلمان در هامبورگ، از هیچ کمکی به حزب الله لبنان دریغ نمی‌کند.

این خلافکاری‌ها، جرقه‌ای برای به حرکت در آمدن طرف‌های رسمی و حزبی در هامبورگ در ماه های گذشته شد تا بازوی اصلی نظام ایران را در آلمان ممنوعه اعلام شود، به ویژه پس از این‌که حزب‌الله اخیراً به عنوان سازمانی تروریستی طبقه‌بندی و همه فعالیت‌های آن ممنوع شد.

مرکز المصطفی حامی مالی حزب‌الله با پوشش فعالیت اجتماعی

مرکز اسلامی در شهر برمن در شمال آلمان به نام «مرکز المصطفی» یکی از مراکزی است که در شهر تحت پوشش فعالیت‌های اجتماعی از از حزب الله لبنان حمایت مالی می‌کند.

بنا به گزارش سرویس اطلاعات محلی در برمن، مشخص شد که این مرکز که تحت پوشش فعالیت اجتماعی بودجه‌ای را جمع‌آوری کرده و به حزب‌الله لبنان تحویل می‌دهد.

گزارش اطلاعاتی آلمان درباره مر المصطفی
گزارش اطلاعاتی آلمان درباره مر المصطفی

این گزارش اطلاعاتی نشان می‌دهد که حدود 50 نفر در برمن و حدود 1050 نفر در مناطق مختلف آلمان اعضای «مرکز المصطفی» هستند كه برای خانواده‌های شبه‌نظامیان عضو حزب‌الله پول می‌فرستادند.

متن گزارش درباره مرکز المصطفی
متن گزارش درباره مرکز المصطفی

آلمان با اعلام حزب‌الله به عنوان «یک سازمان تروریستی» یک گام پیش از فرانسه برداشت، البته پاریس منافعی اقتصادی در ایران دارد که ممکن است در خط مقابله با گروه‌های شیعه مرتبط با فعالیت‌های تندروانه ایران، سخت‌گیری کم‌تری نشان دهد.

«مرکز الزهراء در فرانسه»

شاید در این راستا برجسته‌ترین مسئله متعلق به «مرکز الزهرا در فرانسه» باشد که ارتباط مستقیم آن با دستگاه اطلاعاتی ایران کشف شد. این مرکز که در سال 2005 تدسیس شد به دلیل وابستگی ایدئولوژیک به نظام در تهران و تبلیغ برای حزب‌الله لبنان، توجه سرویس‌های امنیتی فرانسه را به خود جلب کرد.

مركز الزهراء در فرانسه
مركز الزهراء در فرانسه

پارادوکس در اینجا این است که مقامات فرانسوی فقط به مدت 6 ماه «مرکز الزهرا» را به اتهام «گسترش افراط گرایی و تروریسم» در اروپا بسته و دارایی‌های آن را مسدود کردند، به این ترتیب تصمیم نهایی درباره چهار نهاد شیعی زیر مجموعه این مرکز منحل شده، شامل «حزب ضد صهیونیسم»، «اتحادیه شیعیان فرانسه» و تلویزیون «فرانسه ماریان تیلى»، همچنان در دست امانوئل مكرون رئیس‌جمهوری فرانسه است؛ این امر باعث شده تا این موضع نه چندان قاطع در قبال ممنوعیت فعالیت این تشکیلات از سوی پاریس، سؤال ‌برانگیز شود.

«پولشویی» و «قاچاق مواد مخدر» از طریق 3 بندر

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، این انجمن‌های فرهنگی و مساجد، پوششی برای عملیات پولشویی در اروپا به سرکردگی عناصر حزب‌الله هستند، این امر را هیأت نگهبان قانون اساسی در ایالت باواریا واقع در جنوب آلمان تأکید می‌کند، این هیأت گفته است که «حزب‌الله لبنان از خاک آلمان به عنوان جایگاهی برای برخورداری از پشتیبانی مالی و لوجستیک استفاده می‎‌کند».

با این حال، بر اساس گزارش روزنامه اشپیگل آلمان، اینک کانال‌های اصلی حزب‌الله در حال تغییر و انتقال از آمریکای جنوبی به آفریقا و از آنجا به اتحادیه اروپا است، جایی که کوکائین از طریق 3 بندرگاه اصلی روتردام (جنوب هلند)، آنتورپ (بلژیک) و هامبورگ (شمال آلمان) به کشور آلمان قاچاق می‌شود.

عملیات پولشویی چگونه صورت می‌گیرد؟

شاید کشف باند قاچاق مواد مخدر و پولشویی معروف به «باند درخت سرو» (درخت سرو سمبل لبنان) در سال 2016، تصویری روشن از نحوه کار این شبکه‌ها در زمینه پیشبرد عملیات پولشویی را نشان دهد.

این باند متشکل از 14 عضو که 4 نفر از آنها مقیم آلمان بودند، در ازای انتقال پول به دست آمده از تجارت مواد مخدر در آمریکای لاتین به اروپا و آفریقا، اتومبیل‌، ساعت و جواهرات گران قیمت را خریداری کرده به لبنان می‌فرستاد و در آنجا در بازار سیاه به فروش رفته، مبالغ به دست آمده برای تأمین هزینه‌های عملیات حزب‌الله هزینه می‌شد. بین سال‌های 2011 و 2015، چهار عضو این باند که مقیم آلمان بودند 20 میلیون یورو پولشویی کردند.

اخیراً، مجله آلمانی اشپیگل، گزارش داد كه مقامات گمركی در غرب شهر اسن آلمان، موفق به كشف یک فقره عملیات پولشویی شدند که توسط یک گروه از لبنانی‌ها و احتمالا به سود حزب‌الله صورت گرفت و گمان می‌رود که این گروه طی دو سال گذشته حداقل 75 میلیون یورو پولشویی كرده باشند.

سازوکارهای جدید برای انتقال پول

مساله به اینجا ختم نمی‌شود، به‌طوری‌که «ناصر زهیر» مشاور روابط بین‌الملل و اقتصاد سیاسی در مرکز مطالعات و تحقیقات ژنو، در گفت‌وگو العربیه.نت یادآور شد که حزب‌الله استراتژی جدیدی را در اروپا برای انتقال پول به لبنان یا سوریه در پیش گرفته است.

بر اساس سازوکاری به کار رفته در این راستا، شرکت‌ها و اشخاص اقدام به ارسال غیرقانونی پول به اروپا می‌کنند، این اموال که از 5‌هزار تا 40هزار یورو در هر عملیات بالغ می‌شود، به صورت پول نقد «کش مانی» و چندین بار در هفته و از طریق شبکه‌های مختلف تکرار می‌شود.

به عنوان مثال، یک عضو حزب‌الله برای دور کردن سوء‌ظن با شخص یا شرکتی که اولین واسطه برای انتقال پول در شهر محل اقامت او یا هر شهر دیگری در آلمان، فرانسه یا بلژیک، تماس می‌گیرد.

به‌طور همزمان این عضو حزب‌الله از طریق تماس تلفنی مبلغی را به اولین واسطه می‌پردازد و طرف دیگر در لبنان یا سوریه معادل همان مبلغ را از واسطه دوم تحویل گرفته و عملیات انتقال پول نقد به همین سادگی و طی چند دقیقه صورت می‌گیرد.

از طریق یک خط تلفن باز ، عضو حزب الله در اروپا مبلغ را به واسطه اول تحویل می دهد و طرف دیگر در لبنان یا سوریه همان مبلغ را با همان پول یا ارز مربوطه از دلال دوم کشوری که انتقال به آن انجام شده دریافت می کند و طی چند دقیقه روند به پایان می رسد.

به گفته مرکز ژنو، واسطه‌ها در این میان درصدی از پول ارسال شده را برابر با با 3 تا 7 درصد دریافت می‌کنند و این روند می‌تواند 8 بار در روز از طریق چندین واسطه در چندین شهر و توسط چند نفر تکرار شود.

با یک محاسبه ساده، انتقال 40هزار یورو برای 8 بار در روز به حزب‌الله، ماهانه به 9.6 میلیون یورو و سالانه به 115.2 میلیون یورو می‌رسد، با احتمال دو برابر شدن تعداد انتقال پول بی‌آنکه نیازی به تلاش برای تبدیل پول به کالا یا جواهرات و انتقال مجدد آن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید