مدیر بانک مرکزی لبنان: استعفا نمی دهم و از بحران بیرون خواهیم آمد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی شایعات و گزارش‌های متعدد پیرامون برکناری یا استعفای ریاض سلامه مدیر بانک مرکزی لبنان که از سال 1993 عهده دار این منصب است، وی سه شنبه 8 سپتامبر اعلام داشت برغم این دست شایعه پراکنی‌ها و در گرماگرم بحران مالی عمیقی که لبنان با آن دست به گریبان است، در صدد استعفا نیست.

سلامه در این رابطه خاطر نشان نمود که در راستای اجرای ایده‌های خود به مثابه یک راهبرد برای برون رفت از این بحران گام خواهد زد.

به گفته سلامه «بانک مرکزی باعث ایجاد کسری بودجه برای دولت نشده وما همواره خواهان کاهش کسری بودجه بودیم و موجب ایجاد کسری مبدله بازرگانی نشدیم.»

سلامه ضمن نفی شایعات مربوط به استعفای خود افزود که بانک مرکزی در طول 27 سال مدیریت وی باعث سرپا ماندن کشور در بحبوحه جنگ‌ها، ترورها و منازعات داخلی شده است.

وی همچنین تاکید کرد بانک هایی که محدودیت برداشت را بر حساب‌های بانکی اعمال کردند اگر نتوانند سرمایه خود را تا فوریه آینده به میزان 20 % افرایش دهند، از بازار خارج خواهند شد.

انتقادهای شدید

این درحالی است که سلامه برغم تجارب و سابقه زیاد خود در این سمت به عنوان یکی از ارکان نظام مالی لبنان، به دلیل تدابیر اجرا شده از آغاز بحران مالی اخیر که باعث فلج شدن سیستم بانکی لبنان و سقوط بی سابقه بهای پول ملی از اکتبر گذشته شده، هدف انتقادات زیادی قرار گرفته است.

به همین شکل مسئولان بلندپایه مالی لبنان و سایر نخبگان حاکم نیز در معرض اتهام‌های متعددی از سوی مردم لبنان مبنی بر قرار دادن کشور در توفان آشوب اقتصادی شده‌اند که این وضعیت ناهنجار درپی انفجار مهیب 4 اوت گذشته در بندر بیروت و خرابی‌های عظیم ناشی از آن، شدت و حدت بیشتری به خود گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید