شبه‌نظامیان حوثی فرودگاه صنعا را به روی پروازهای سازمان ملل متحد بستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبه‌نظامیان حوثی شامگاه دوشنبه 7 سپتامبر 2020 با بسته اعلام کردن فرودگاه صنعا پایتخت یمن به روی پروازهای سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی، به سازمان ملل متحد ابلاغ کردند که فرودگاه صنعا از ابتدای روز چهارشنبه آینده بسته می‌شود.

به نقل از خبرگزاری «سبأ» وابسته به حوثی‌ها این در اظهارات زکریا الشامی وزیر حمل و نقل دولت خودخوانده و غیر به رسمیت شناخته شده حوثی‌ها طی فعالیتی در صنعا مطرح شده است.

الشامی گفت که «ادامه به گروگان گرفتن کشتی‌های حامل مشتقات نفتی و ممانعت از ورود آنها به بندر الحدیده منجر به وقوع فاجعه‌ای انسانی علیه مردم و به ویژه بیماران در بیمارستان‌ها و نوزادان خواهد شد».

فرودگاه بین‌المللی صنعا ورودی اساسی برای انتقال کمک‌ها از سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی همچون صلیب سرخ، پزشکان بدون مرز و اضافه بر آن کارمندان سازمان ملل است.

در اواخر ماه ژوئیه گذشته شبه‌نظامیان حوثی با طرح ابتکار دولت قانونی یمن برای ازسرگیری ورود مواد سوختی از طریق بندر الحدیده به مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان مخالفت کردند.

دولت قانونی یمن در این طرح ابتکاری خود ورود کشتی‌ها از طریق بندر الحدیده را به واریز کردن کل درآمدهای حاصله از کشتی‌های ورود کننده به بندر در حساب بانکی جدیدی که تحت کنترل حوثی‌ها نباشد، مشروط کرده بود.
طرح ابتکاری دولت قانونی یمن در این‌باره با امکان پیشنهاد مکانیسمی محدود همراه بود که از طریق آن سازمان ملل متحد محافظت از این درآمدها و دریافت آن برای پرداخت حقوق کارمندان در همه مناطق یمن به طوری که کاربرد آن تنها پس از توافق امکان‌پذیر شود را بر عهده می‌گیرد.

ماه‌ها است که مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان حوثی از کمبود شدید سوخت رنج می‌برند و شبه‌نظامیان حوثی در این راستا ائتلاف عربی و دولت قانونی یمن را به توقیف 20 کشتی حامل مشتقات نفتی متهم می‌کنند.
دولت قانونی یمن اما می‌گوید شبه‌نظامیان حوثی طی ماههای گذشته 66 میلیون دلار از درآمدهای کشتی‌های نفتی که پیش‌تر در مورد آنها توافق شده تا درآمدهای حاصل از آنها هزینه پرداخت حقوق کارمندان دولتی در یمن شود را غارت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید