آمریکا موعد امضاء توافق بین اسرائیل و امارات را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری فرانس‌پرس به نقل از دو مقام آمریکایی اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در 15 سپتامبر 2020 در کاخ سفید میزبان مقامات اسرائیلی و اماراتی خواهد بود تا پیمان صلح این دو کشور امضاء شود.

براساس همین گزارش از هر دو کشور هیات‌های بلندپایه‌ای به آمریکا خواهند رفت تا این توافق را امضاء کنند. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل ریاست هیات اسرائیل و عبدالله بن زاید آل‌نهیان وزیر امور خارجه امارات متحده عربی ریاست هیات اماراتی را بر عهده خواهند داشت.

بسته به شرایط آب و هوایی این مراسم ممکن است در باغ جنوبی کاخ سفید، باغ گل‌ها و یا یکی از سالن‌ها برگزار شود.

امارات و اسرائیل 13 آگوست 2020 اعلام کردند که توافقی برای عادی‌سازی روابط بین دو کشور امضاء کرده‌اند و چند روز پس از آن اولین پرواز تجاری از تل‌آویو در فرودگاه ابوظبی به زمین نشست.

این پرواز که روی آن به سه زبان عربی، عبری و انگلیسی کلمه «صلح» درج شده بود، هیاتی از مقامات آمریکایی و اسرائیلی از جمله جارد کوشنر مشاور ارشد ترامپ، روبرت اوبراین مشاور امنیت ملی کاخ سفید، برایان هوک مسئول گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا و همچنین مشاور امنیت ملی اسرائیل را به همراه داشت، اولین پرواز بین دو کشور بود.

هیات‌های اسرائیلی، آمریکایی و اماراتی پس از گفتگویی چند ساعته صلح بین دو کشور را گامی شجاعانه توصیف کردند.

در بیانیه‌ای که پس از این گفتگوها صادر شد، اعلام شد که توافق اسرائیل و امارات منجر به توافق برنامه‌های تل‌آویو برای الحاق سرزمین‌های فلسطینی است. در این بیانیه همچنین از مقامات فلسطینی خواسته شد که به گفتگوهای صلح بازگشته و از فرصت تاریخی به وجود آمده استفاده کنند.

دو طرف همچنین از آغاز همکاری در زمینه‌های سیاست خارجی، سرمایه‌گذاری و حمل و نقل هوایی خبر داده و اعلام کردند چشم‌اندازهای همکاری‌های دوجانبه را بررسی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید