کشته و مجروح شدن شماری از نیروهای ارتش ترکیه در شمال عراق و سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرنگار العربیه در عراق گزارش داد که تعدادی از سربازان ترکیه شامگاه یکشنبه 6 سپتامبر 2020 در حمله مسلحانه عناصر حزب‌ کارگران کردستان در شمال عراق کشته شدند.

بنا به دیدبان حقوق بشر سوریه نیز 2 تن از سربازان ترکیه صبح یکشنبه در تیراندازی افراد مسلح ناشناس در اطراف پایگاه نظامی ترکیه در شهر معترم در حومه شهر اریحا در جنوب استان ادلب مجروح شدند.

ترکیه از بیش از دو ماه پیش حملات نظامی منظمی را علیه حزب کارگران کردستان در عراق آغاز کرده و می‌گوید دولت عراق و حکومت اقلیم کردستان عراق هیچ‌گونه اقدامی برای مقابله با مسلحان حزب کارگران کردستان اتخاذ نمی‌کنند.

عملیات نظامی ترکیه و درگیری‌های آن با عناصر حزب کارگران کردستان در شمال عراق از نیمه ژوئن گذشته تاکنون باعث خسارت‌های مادی و انسانی بزرگی شده است.

یورش نیروهای نظامی ترکیه به مناطق شمال عراق از سوی بغداد محکوم شده و از آن زمان تاکنون سفیر ترکیه در بغداد 2 بار به وزارت خارجه عراق احضار شد.

از سویی ترکیه ده‌ها پست نظامی در مناطق عملیاتی شمال عراق احداث کرد اما بغداد با اعتراض به عملیات نظامی ترکیه از آنکارا خواست تا نیروهای نظامی‌اش را از خاک عراق خارج کند.

مجروح شدن سربازان ترکیه در شمال سوریه

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه صبح یکشنبه 6 سپتامبر 2020 نیز 2 تن از سربازان ترکیه در تیراندازی افراد مسلح ناشناس در اطراف پایگاه نظامی ترکیه در شهر معترم در حومه شهر اریحا در جنوب استان ادلب مجروح شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه گفت که « مسلحانی که سوار بر خودرویی از نوع سانتافه بودند به سوی تعدادی از سربازان ترکیه آتش گشودند که منجر به مجروح شدن دو تن شده که حال یکی از آنها وخیم گزارش شده است».

این منطقه هر از گاهی شاهد عملیات مسلحانه علیه سربازان ترکیه بوده است و در این راستا دیدبان حقوق بشر سوریه توضیح داد که در 29 اوت 2020 یک خودرو بمب‌گذاری منفجر شده و حمله مسلحانه‌ای به یک پست نظامی ترکیه در روستای سله الزهور در غرب ادلب منجر انجام شده است.

بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه یک شهروند سوری از اهالی روستای تل حکمی در حومه ادلب غربی مورد اصابت «تیر بی هدف» واقع شده و علاوه بر آن تعدادی از عناصر گروه موسوم به «سپاه شام» که ماموریت حفاظت از پست نظامی ترکیه را بر عهده داشته‌اند طی این حمله مسلحانه مجروح شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد گروهی که خود را «گردان‌های خطاب الشیشانی» معرفی می‌کنند مسئولیت حملات مکرر به گشت‌های نظامی روسیه و ترکیه در ماه اوت گذشته در مسیر ”M4" را بر عهده گرفته‌اند اما هنوز معلوم نیست این گروه به چه گروه بزرگی وابستگی دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم