پول ملی ترکیه در سراشیبی سقوط: ارزش لیر در مقابل دلار باز هم کاهش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارزش پول ملی ترکیه در مقابل دلار رکورد جدیدی ثبت کرد و روز دوشنبه هفتم سپتامبر 2020 همزمان با نگرانی‌های گسترده درباره تورم و سیاست نامتوازن نقدینگی و کاهش چشمگیر ذخیره ارزی بانک مرکزی به پایین‌ترین سطح خود رسید.

آنچه به نگرانی‌ها دامن زده هجوم ترک‌ها برای خرید ارزهای خارجی، طلا، ورود پرهزینه به بازارهای پولی خارجی و همچنین نگرانی‌ها درباره احتمال تحریم ترکیه از سوی اتحادیه اروپا به دلیل تنش با یونان در دریای مدیترانه است.

جوزپ بورل مسئول سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه ششم سپتامبر 2020 گفت که این اتحادیه باید از توان خود برای عقب راندن ترکیه استفاده کند و تحریم‌ها یکی از ابزارهاست.

در بازار معاملات ارزی ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار باز هم 0.4% درصد کاهش یافت و هر دلار آمریکا به قیمت 7.4641 لیر ترکیه معامله شد. قیمت دلار در روز جمعه 7.4410 لیر بود.

روز دوشنبه دلار با قیمت 7.4650 لیر معامله شد و این پایین‌ترین رکورد ثبت شده است. این نرخ نشان می‌دهد ارزش پول ملی ترکیه از آغاز سال جاری تا کنون 20 درصد سقوط کرده است.

همزمان با فشار پیامدهای کرونا بر اقتصاد ترکیه، پول ملی این کشور و سقوط مستمر ارزش آن به یکی از مباحث اصلی در این کشور مبدل شده و اندیشکده‌های متعددی در این کشور پیش‌بینی کرده‌اند که روند کاهش ارزش لیر باز هم ادامه خواهد یافت و در پایان سال جاری به سطح بی‌سابقه‌ای خواهد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید