وزارت خارجه یمن: کار نمایندگی سازمان ملل در الحدیده دیگر «بی ‌فایده» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه یمن شامگاه یکشنبه 6 سپتامبر 2020 تاکید کرد که کار نمایندگی سازمان ملل برای حمایت از توافق الحدیده «The UN Mission to Support the Hodeidah Agreement».

موسوم به (UNMHA) در سایه کارشکنی‌های شبه‌نظامیان حوثی دیگر «امری بی‌ فایده!» است.

به گزارش العربیه وزارت خارجه یمن شامگاه یکشنبه در توئیت‌هایی بر صفحه رسمی‌اش در شبکه «توئیتر» گفت که نمایندگی سازمان ملل متحد برای حمایت از توافق الحدیده (UNMHA) دست و پا بسته و تحت سلطه شبه‌نظامیان حوثی واقع شده است و در سایه این وضعیت دیگر کار آن «امری بی فایده!» است.

وزارت خارجه یمن همچنین خواستار آن شد تا مقر این نمایندگی به مکانی بی‌طرف در استان الحدیده منتقل شود تا اجرایی شدن اولویت‌های تعیین شده از سوی نمایندگی سازمان ملل مطابق قطعنامه 2452 شورای امنیت امکان‌پذیر شود.

وزارت خارجه یمن شبه‌نظامیان حوثی را به تضعیف اجرایی شدن توافق الحدیده و محدود کردن آزادی‌ها، تحرکات و فعالیت نمایندگی سازمان ملل متهم کرد.

وزارت خارجه یمن همچنین شبه‌نظامیان حوثی را به ممانعت از مین‌زدایی، عدم گشودن گذرگاههای انسانی یا مخالفت با انجام گشت‌های سازمان ملل برای تحرک در داخل شهر الحدیده متهم کرد.

وزارت خارجه یمن نیز اشاره کرد که نمایندگی سازمان ملل نتوانسته درباره حمله شبه‌نظامیان حوثی به افسر ارتباط دولتی، سرهنگ محمد الصلیحی که می‌بایست از حمایت نمایندگی سازمان ملل برخوردار باشد، تحقیق کند.
این وزارتخانه افزود که حوثی‌ها «تحقیق را نپذیرفته و اقدام به منفجر کردن نقطه بازرسی کردند که در آن حمله صورت گرفته است و از این طریق عملیات تحقیق از سوی سازمان ملل را تضعیف می‌کنند».

وزارت خارجه یمن افزود: «دولت یمن خواهان ضرورت تحقیق شفاف و شامل درباره حمله جنایت‌آمیز به سرهنگ الصلیحی شده است».

دولت قانونی یمن نیز شبه‌نظامیان حوثی را به کاربرد الحدیده به عنوان سکویی برای حملات پهپادی، با قایق‌های بمب‌گذاری شده و کنترل از راه دور و همچنین بهره برداری از توافق الحدیده برای بسیج نیروها در استان‌های الجوف و مارب متهم کرد».

وزارت خارجه یمن نیز ضمن اشاره به شدت و گستردگی نقض‌های صورت گرفته از سوی شبه‌نظامیان حوثی علیه آتش‌بس اعلام شده در الحدیده، گفت که تعداد نقض‌های صورت گرفته در ماه ژوئیه 2020 به تعداد 7378 مورد افزایش یافته که در نتیجه آن 97 تن آسیب دیده‌اند که از میان آنها 14 نفر کشته و 83 نفر مجروح شدند که 3 تن از آنها غیرنظامی بودند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید