درگیری ارتش تونس با 3 خودرو مشکوک نفوذی در مرز با لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع تونس شامگاه یکشنبه 6 سپتامبر 2020 اعلام کرد یکی از واحدهای نظامی آن به سوی 3 خودروی مشکوک نفوذی از مرز با لیبی به خاک این کشور آتش گشوده و موفق شده 2 تا از این خودروها را توقیف کند اما خودرو سوم موفق به فرار شده است.

این وزارتخانه شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای توضیح داد که واحدهای نظامی در شهر الرماده واقع در جنوبی‌ترین بخش تونس، تحرکات مشکوک 3 خودروی نفوذی از مرز با لیبی به خاک این کشور را رصد کرده که به داخل منطقه مرزی حائل در سطح خاکریز میان دو کشور وارد شده‌اند.

وزارت دفاع تونس در ادامه افزود که واحدهای نظامی تونسی 3 خودرو مشکوک را تعقیب کرده و با شلیک هوایی به آنها هشدار داده تا متوقف شوند اما این 3 خودرو به هشدار واحدهای ارتش بی‌اعتنایی کرده و در مرحله دوم لاستیک‌های آنها هدف قرار گرفته و 2 تا از این خودروها مجبور به توقف شده اما خودرو سوم متواری شد که در پی تفتیش دو خودرو توقیف شده دو نفر تبعه تونسی سوار بر این خودروها دستگیر شدند.

این واقعه چند ساعت پس از آن اتفاق افتاد که در حمله تروریستی به یک گشت پلیس در شهر سوسه در شمال شرق تونس یکی از عناصر گارد ملی تونس کشته و یک تن دیگر مجروح شد و نیروهای امنیتی در واکنش به این حمله تروریستی موفق شدند 3 تن از تروریست‌ها را از پای درآورند.

وقوع این حوادث نگاهها را به سوی یکی از مهمترین‌ چالش‌هایی که مقامات تونسی به آن مواجه هستند معطوف می کند چالشی که مقامات تونسی با توجه به بی‌ثباتی اوضاع در لیبی به آن با دیده نگرانی نگاه می‌کنند و بیم‌ آن دارند پیامدهای ناشی از بی‌ثباتی در لیبی به ویژه با ادامه انتقال سلاح، مزدوران و تندروهای خارجی به مناطق غرب لیبی که به مرزهای تونس نزدیک است، بر امنیت ملی این کشور تاثیر بگذارد.

مقامات تونسی از سال 2011 برای مقابله با نفوذ عناصر، قاچاق اسلحه از لیبی و همچنین جلوگیری از عملیات قاچاق در بخش مرزی این کشور با لیبی خاکریزی را به طول 200 کیلومتر به موازات کانال آبرسانی احداث کردند.

تونس از زمان وقوع انقلاب در سال 2011 شاهد بروز جنبش‌های تندرو و تروریستی نظیر گروههای «جند الخلافه» و « گردان عقبه بن نافع» وابسته به گروه داعش و سازمان القاعده بود که در کشته شدن بیش از دهها سرباز و نیروی پلیس و همچنین تعداد زیادی از غیرنظامیان و 59 تن از توریست‌های خارجی نقش داشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید