بازگشت 450 مزدور سوری وابسته به ترکیه از فرودگاه معیتیقه لیبی به استانبول

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که گروه جدیدی از مزدوران جناح‌های وابسته به آنکارا در پی پایان قرارداد مشارکت آنها در جنگ در کنار دولت الوفاق لیبی، از خاک لیبی خارج و به ترکیه بازگشتند.

بر اساس این گزاش نخستین گروه متشکل از حدود 450 نفر، جهت بازگشت به استانبول به فرودگاه بین‌المللی معیتیقه در طرابلس، پایتخت لیبی منتقل شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید که این عناصر پس از رسیدن به شهر استانبول ترکیه، برای استقرار به مناطق تحت کنترل جناح‌های طرفدار ترکیه در حومه حلب، به سوریه اعزام خواهند شد.

از سوی دیگر، یک منبع در شهر مصراته لیبی اظهار داشت که 109 مزدور سوری به وسیله یک هواپیمای لیبیایی وارد ترکیه شدند.

طبق آمار دیدبان حقوق بشر سوریه، تعداد نیروهایی که تاکنون به خاک لیبی اعزام شده‌اند بالغ بر 17420 مزدور از میان شهروندان سوری از جمله 350 کودک زیر 18 سال هستند.

تا کنون حدود 6700 مزدور عضو گروه‌های وابسته به ترکیه، پس از پایان قراردادهایشان و دریافت دسمتزد خود، به سوریه بازگشتند، این در حالی است که ترکیه همچنان به جذب هرچه بیشتر عناصر گروه‌های مزدور و انتقال آنان به اردوگاه‌های آموزشی ادامه می‌دهد.

در همین حال تعداد جنگجویانی که تا کنون به لیبی وارد شده‌اند، بالغ بر 10 هزار نفر است که حدود 2500 نفر از آنان شهروندان تونس کشور همسایه لیبی هستند.

ترکیه همچنان بی‌وقفه به پشتیبانی نظامی خود از دولت الوفاق در لیبی و انتقال مزدوران سوری به این کشور برای پشتیبانی از نیروهای‌اش ادامه می‌دهد، این اقدام شک تردید درباره پایبندی آنکارا به توافق آتش‌بس را که حدود دو هفته پیش توسط دولت توافق و پارلمان لیبی اعلام شد، بر می‌انگیزد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید