مذاکره طرفین منازعه لیبی در مراکش و «مناصب کلیدی» اصلی ترین موضوع آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گفته منابع دیپلماتیک مراکش، نمایندگان طرفین بحران در لیبی یکشنبه 6 سپتامبر در استراحتگاه ساحلی در جنوب رباط پایتخت مراکش، با یکدیگر ملاقات خواهند داشت.

این منابع افزودند که نشست امروز با مشارکت دو هیئت مرکب از 5 نماینده از جانب هر یک از دو طرف درگیر برگزار خواهد شد اما منابع آگاه در طرابلس خاطر نشان کردند هیچ یک از طرفین چه ار جانب پارلمان یا دولت وفاق، مشارکت خود را در این نشست مورد تاکید قرار نداده است.

منابع العربیه تاکید دارند که نشست مزبور، دو روز ادامه خواهد داشت ولی هنوز روشن نشده که این نشست‌ها به چه شکلی برگزار خواهند شد.

مراکش هیچ گونه ابتکار عملی را برای حل بحران لیبی پیشنهاد نداده است زیرا بر این باور است که ارائه راه حل، مسئله ای است که صرفا به مردم لیبی مربوط می‌شود.

به گفته منابع آگاه به العربیه به نظر می‌رسد دور تازه مذاکرات بتواند ماموریت توزیع مناصب کلیدی میان طرفین منازعه را به انجام برساند.

این در حالی است که اعضای شورای عالی کشور که پشتیبان کابینه فایز السراج است، ناخشنودی خود را از خودرایی و یکه تازی خالد المشری رئیس این شورا نسبت به تصمیم گیری و اعمال کنترل او بر کمیته گفت‌و گوهای آتی در مراکش ابراز داشتند.

از سوی دیگر سعید امغیب عضو پارلمان لیبی عنوان کرد در حالی که سخن از آتش بس فوری و کاهش تنش و حل و فصل سیاسی به موجب توافق صخیرات و نتایج کنفرانس برلین زیر نظر سازمان ملل به میان آمده، ترکیه اقدام به ارسال سلاح و مزدور و حتی تروریست به مصراته، الوطیه و تمامی شهرهای زیر کنترل خود کرده است.

امغیب در پیج فیسبوک خود نوشت که این رویکرد نشان می‌دهد ترکیه اگر جهتی سیاسی را برای متحقق کردن اهداف خود نیابد که در پی توافق آتی شکل خواهد گرفت، متوسل به دو گزینه خواهد شد که عبارتند از تجزیه لیبی یا ادامه نبرد و دامن زنی به منازعات.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید