جمع آوری اسلحه بی ضابطه از بغداد تا بصره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پی قتل‌های زنجیره ای کنشگران، روزنامه نگاران و پژوهشگران عراقی به ویژه در بغداد و بصره که ماه گذشته شاهد اجرای پاره‌ای از اقدامات امنیتی زیر نظر وزارت کشور برای ییگرد قاتلان بود، اقداماتی نیز در راستای جمع آوری سللاح‌های بی ضابطه، پرونده مواد مخدر، درگیری‌های عشایر و بازداشت مجرمان دستگیر نشده به مورد اجرا در آمد.

در تکمیل این اقدامات و با توجه به پافشاری پیاپی مصطفی الکاظمی نخست وزیر بر ضرورت بازداشت عاملان ترور و کشتار کنشگران و روزنامه نگاران، تحرک شبانه خودروهای نظامی در بغداد مشاهده شد که پرسش برانگیز بود.

بغداد به عنوان نقطه آغاز

پیش از تاکید هسته رسانه امنیتی در بیانیه شنبه 5 سپتامبر خود در مورد آغاز این عملیات، نیروهای امنیتی تحت امر فرماندهی عملیات بغداد، سحرگاه امروز بازرسی از منطقه حسینیه المعامل ( شرق بغداد) را آغاز کردند که به تازگی شاهد بکارگیری سلاح های متوسط و سبک در درگیری ها بود. این نیروها مبادرت به خلع سلاح شهروندان بر مبنای قانون و برقرار کردن امنیت و ثبات در منطقه کردند.

در این بیانیه آمده است که عملیات بازرسی در کلیه مناطقی که در آن ها از سلاح در جریان در گیری ها استفاده شده، به مورد اجرا درخواهد آمد.

اکرم صدام مدنف فرمانده عملیات بصره نیز اعلام کرد که تدابیر نظامی از صبح امروز در بصره برای جمع آوری سلاح های بی ضابطه ای کهعلیه شهروندان بکار می رود، آغاز گردید و بصره در راستای ثبات امنیتی حرکت خواهد کرد که مردم عراق بزودی شاهد آن خواهند بود و می تواند عامل جذب کننده ای برای سرمایه گذاری باشد.

وی افزود که تدابیر منع رفت و آمد همزمان با عملیات بازرسی اجرا نخواهد شد و نیروهای امنیتی اجازه داشتن بیش از یک قبضه سلاح سبک را در منازل نخواهند داد.

او خاطر نشان نمود که این عملیات، 5 روز ادامه خواهد داشت و همایش ارزیابی نتایج و بررسی نحوه اجرای آن برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است که از یک ماه پیش، مطالبات مردمی برای بازخواست از عاملان ترور معترضان عراقی خواهان مبارزه با فساد و رانت خواری در کشور بالا گرفت وبسیاری از اقشار مردمی عراق از مسئولان کشور خواستند تا سلاح‌های بدون مجوز و بی ضابطه را جمع آوری کرده و از مردم در برابر عملیات آدم ربایی و تجاوزهای مستمر حمایت کنند.

بسیاری از مردم عراق به وعده های مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور امید بسته اند که بارها قول داده، اسلحه بی ضابطه در کشور را جمع آوری و عوامل ترور کنشگران عراقی را به سزای اعمال شان برساند.

گفتنی است تظاهرات عراق از زمان آغاز آن در اکتبر گذشته شاهد نقاط عطف خشونت بار و ترورهایی بوده که دامن گیر کنشگران مدنی، خبرنگاران و وکلا شده است.

برغم این حقیقت که بسیاری از ترورها توسط دوربین ها مراقبتی نصب شده در خیابان ها، تصویر برداری شده اما تا این لحظه هیچ کس در این رابطه دستگیر نشده است.

جنبش اعتراضی مردم ابتدا به انگیزه طرح مطالبات معیشتی و مبارزه با فساد آغاز گردید اما در مراحل بعدی تبدیل به مطالبات سیاسی شد که اجرای إصلاحات ریشه ای را خواستار شده و با گرایش به خشونت منجر به کشته شدن صدها تن از تظاهر کنندگان گردید.

علی البیاتی سخنگوی رسمی کمیسریای حقوق بشر پیشتر به العربیه گفته است که در تظاهرات عراق بیش از 550 نفر کشته شده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید