دبیرکل سازمان ملل شکنجه مهاجران غیر قانونی در لیبی را به شدت محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خرید و فروش مهاجران، ارتکاب اعمال شکنجه، باج‌خواهی و خشونت جنسی علیه آنها تنها بخش کوچکی از درد و رنج مهاجران غیرقانونی است که در بازداشتگاههای لیبی بدون هیچ‌گونه نظارتی به سر می‌برند.

پیش از این تعدادی از این مهاجران غیرقانونی در گفتگو با «العربیه.نت» در شهات‌نامه‌هایی آنچه در بازداشتگاه‌های لیبی بر سرشان آمده است را روایت کرده‌ بودند.

در جدیدترین تحولات در رابطه با این پرونده انسانی، آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل ضمن محکومیت شدید موارد نقض‌های صورت گرفته علیه این مهاجران، از مقامات لیبی خواست تا مراکز بازداشت مهاجران غیر قانونی را ببندند.

بنا به خبرگزاری فرانسه آنتونی گوتیرش دبیرکل سازمان ملل جمعه 4 سپتامبر 2020 در گزارشی به شورای امنیت در این رابطه گفت «هیچ چیزی شرایط هولناکی که پناهندگان و مهاجران بازداشتی در لیبی در آن قرار دارند را توجیه نمی‌کند».

او در ادامه گفت: «مجددا فراخوان خود خطاب به مقامات لیبی را تکرار می‌کنم تا همه مراکز بازداشت مهاجران غیرقانونی را با هماهنگی تنگاتنگ با نهادهای سازمان ملل ببندند».

بنا به این گزارش طبق ارزیابی‌های سازمان ملل در 31 ژوئیه 2020 بیش از 2780 نفر که %22 از آنها کودک هستند در بازداشتگاه‌های ویژه مهاجران غیرقانونی در لیبی نگهداری می‌شوند.

گوتیرش همچنین تاکید کرد کودکان مهاجر به خصوص زمانی که از والدین‌شان جدا شده‌اند را به هیچ‌وجه نباید در بازداشتگاه نگهداری کرد.

دبیرکل سازمان ملل از مقامات لیبی خواست تا این کودکان را تا زمان ایجاد راه‌حل‌های دائمی به مکان‌های ویژه مراقبت از آنها منتقل کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین نگهداری مهاجران غیرقانونی در شرایط هولناک و بدرفتاری با آنها از قبیل شکنجه، ناپدید شدن اجباری، اعمال خشونت جنسی و جنسیتی علیه آنها از مسئولان دستگاه مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را محکوم کرد.

او علاوه بر آن به کمبود غذا و مراقبت‌های بهداشتی طی دوره بازداشت‌ مهاجران غیرقانونی در مراکز نگهداری در لیبی اشاره کرد.

در این گزارش گفته شده که مردان و جوانان مهاجر زمانی که تحت فشار و باج‌خواهی از خانواده‌های‌شان پول به عنوان فدیه خواسته می‌شود به طور مداوم در معرض تهدید به خشونت قرار می‌گیرند.

شایان ذکر است بنا به بسیاری از گزارش‌ها و شهادت‌نامه‌های جمع‌آوری شده از این مهاجران برخی مراکز بازداشت مهاجران غیرقانونی و از جمله در طرابلس پایتخت لیبی تحت سلطه مقامات دولت الوفاق به ریاست فایز السراج اداره می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید