وزیر خارجه سعودی: موضع سعودی از آرمان فلسطین با عبور هواپیما از آسمانش تغییر نمی‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی، روز چهارشنبه تأکید کرد که مواضع ثابت و مستحکم پادشاهی سعودی در قبال آرمان و ملت فلسطین با اجازه دادن به عبور هواپیماها از حریم هوایی‌اش برای پروازهای ورودی به امارات متحده عربی و خروجی از آن به همه کشورها، تغییر نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه سعودی با نوشتن توئیتی در حساب خود در «توئیتر» تأکید کرد که سعودی از همه تلاش‌هایی که برای دستیابی به صلح عادلانه و پایدار مطابق با «طرح صلح عربی» انجام می‌شود، قدردانی می‌کند.

Advertisement

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) روز چهارشنبه، یک منبع رسمی در اداره کل هواپیمایی کشوری سعودی اظهار داشت که این اداره با درخواست دریافتی از اداره کل هواپیمایی کشوری امارات متحده عربی، مبنی بر تمایل به عبور از حریم هوایی پادشاهی برای پروازهایی که از همه کشورها به امارات متحده عربی می‌آید و از آن کشور خارج می‌شود، موافقت کرد.

یادآوری می‌شود روز دوشنبه، اولین هواپیمای اسرائیلی حامل هیئت مشترک آمریکایی اسرائیلی در حالی که پرچم‌های امارات، آمریکا و اسرائیل بر آن نقش بسته و کلمه صلح به زبان‌های عربی، انگلیسی و عبری نوشته شده بود، در چارچوب اعلامیه مشترک سه‌جانبه و نقشه راه برای آغاز همکاری بین امارات و اسرائیل، در ابوظبی پایتخت امارات فرود آمد.

هیأت مشترک اسرائیلی - آمریکایی به ریاست جارد کوشنر مشاور رئیس جمهوری آمریکا در امور خاورمیانه، رابرت اوبراین مشاور امنیت ملی آمریکا و مئیر بن شبات مشاور و رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل شامل تعدادی از نمایندگان بخش‌های مختلف در اسرائیل بود.

سفر این هیأت اسرائیلی - آمریکایی به امارات چند روز پس از آن انجام شد که ابوظبی در پی توافق صلح با تل‌آویو عمل به قانون تحریم اسرائیل لغو را کرد.

سفر این هیأت مشترک اسرائیلی - آمریکایی در چارچوب توافق سه‌جانبه مشترک و نقشه راه آغاز همکاری‌های میان دولت امارات متحده عربی و اسرائیل انجام شده است.

از سویی هیأت اسرائیلی به حضورش در ابوظبی افتخار کرده و مئیر بن شبات مشاور امنیت ملی اسرائیل درباره توافق صلح امارات با اسرائیل گفت که امارات «اقدام شجاعانه‌ای» انجام داده است.

مشاور امنیت ملی اسرائیل همچنین با تاکید این‌که کشورش انتظار دارد صلح با امضای توافق‌های دیگری میان دو کشور تقویت شود، گفت:« راه صلح با امارات را خواهانیم».

مئیر بن شبات همچنین با اشاره به تهدید‌های ایران بر ضرورت مقابله با آن تاکید کرد.

از سویی جارد کوشنر مشاور امور خاورمیانه‌ای دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر اهمیت اولین پرواز میان اسرائیل و امارات که دوشنبه از تل‌آویو به ابوظبی انجام شد در سخنانی کوتاهی در فرودگاه پایتخت امارات، گفت:« صلح امری ضروری برای ملت‌های منطقه است».

کوشنر ابراز امیدواری کرد که این اولین پرواز میان اسرائیل و امارات که پس از توافق صلح میان دو کشور انجام شده سرآغاز پروازهای دیگری میان امارات و اسرائیل باشد. کوشنر در ادامه گفت:« باعث افتخار من است که در آن پرواز شرکت کردم».

کوشنر در پیامی به فلسطینی‌ها، گفت: «برای بهبودی آینده‌شان حامل پیام امید برای آنها هستیم». او همچنین افزود: «فلسطینی‌ها نباید به گذشته متکی باشند و باید به سوی میز مذاکره قدم بگذارند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید