مقتدى صدر: مراکز بسیج مردمی (حشد شعبی) بسته و متخلفین محاکمه شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر رهبر جریان صدر در عراق روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی، ضمن پیشنهاد تهیه برنامه‌ای برای بستن مراکز و دفاتر بسیج مردمی عراق موسوم بـ«الحشد الشعبی»، خواستار محاکمه متخلفین در این تشکیلات شبه‌نظامی عمدتا متشکل از گروه‌های شیعه شد.

این روحانی شیعه ابراز امیدواری کرد طرحی در این زمینه تهیه و اجرا شود و بر ادغام عناصر «خوب» این تشکیلات در نیروهای امنیتی عراق و حذف عناصر «بد» تأکید کرد.

او گفته که به منظور حفظ اعتبار دولت، خواستار انحلال نیروهای بسیج مردمی عراق و ادغام اعضای خوب آن در نیروهای امنیتی، و بستن مقرهای آن در سراسر کشور و حذف متخلفین شده است.

صدر سه‌شنبه در توییتی در حساب توئیتری خود نوشت: «من از برادرانم در نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی) می‌خواهم تا ترک دنیا کرده از مشاجرات سیاسی دور بمانند و همچنین خواهان پاکسازی عوامل متخلف و ادغام عناصر خوب در نیروهای امنیتی برای تحقق شعار آنان یعنی (حفظ اعتبار حکومت) هستم».

به گفته صدر، او خواستار محاکمه عناصر متخلف شده «تا اعتبار و چهره آن (حشد شعبی) نزد همه درخشان بماند و همه زبان‌های بدگو بسته شود».

صدر در ادامه ابراز امیدواری کرد «برنامه‌ای برای بستن مقرهای حشد جهت عشق به عراق و اطاعت از خدا» در نظر گرفته شود.
او با اشاره به این‌که حقوق نه با سلاح بلکه با صلح و تداوم باورداشت اصلاحات باز پس گرفته می‌شود، افزود: «گفته شده حقی که در ورای آن حق‌جویی وجود داشته باشد به هدر نخواهد رفت، اما گفته نشده، حقی که در ورای آن ستیزه‌جوی مسلح به ناحق وجود دارد، هدر نخواهد رفت. بنابراین سلاح‌های ما باید به سمت دشمن واقعی نشانه رود و حقوق ما با سلاح بازیابی نمی‌شود، بلکه با صلح، فداکاری، پایداری و استمرار باورداشت اصلاحات محقق می‌شود».

بسیج مردمی عراق -به عربی «الحشد الشعبی»- در اواسط سال 2014 تشکیل شد تا با دولت خودخوانده داعش که مناطق وسیعی از عراق را اشغال کرده بود، مبارزه کند.

این تشکیلات دربرگیرنده حدود 65 گروه شبه‌نظامی مسلح با حدود 80 هزار عضو است که برخی از جناح‌های مهم آن، موسوم به گروه‌های «ولایی»، هوادار نظام در ایران بوده و از لحاظ شرعی مقلد آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی هستند. این گروه‌ها بارها متهم به ترور و ربودن فعالان مدنی، معترضان و خبرنگاران شده‌اند.

شناخته‌ترین رهبر بسیج مردمی عراق، جمال جعفر ابراهیمی، مشهور به ابومهدی المهندس بود که در 3 ژانویه 2020 در حمله پهپادی ایالات متحده به فرودگاه بین‌المللی بغداد به همراه قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران کشته شد.

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق، روز یکشنبه گذشته در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به عراقی‌ها گفت: «ما باید بین وجود حکومت و بی‌حکومتی، یکی را انتخاب کنیم و هرگز به کسی، جریانی و مقاصد شوم اجازه نخواهیم داد تا ما را به سوی بی‌حکومتی سوق دهد».

نخست‌وزیر عراق هشدار داد که «سلاح کنترل‌نشده و باندهای جنایت‌کار، تروریست و آدم‌ربا، خنجری در قلب میهن و در قلب هر عراقی است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید