دستیار وزیر خارجه آمریکا: برای حزب‌الله دفاع از ایران مهم است نه اصلاحات در لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیوید شینکر، دستیار وزیر خارجه ایالات متحده در امور خاور نزدیک، گفت که فاجعه بندر بیروت نتیجه دهه‌ها بی‌توجهی دولت‌های لبنان به منافع مردم این کشور است و این بمثابه فریادی هوشیارانه است که نیاز به تغییر را جدی می‌نماید.

او که سه‌شنبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط مصاحبه می‌کرد، گفت که دولت لبنان باید به اصلاحات باور داشته باشد، نیاز به دولتی وجود دارد که به مردم و خواسته‌های‌شان اهمیت دهد، دولتی مسئول و شفاف که دست به اصلاحات اقتصادی و سیاسی زده و از این پس کارها «به‌طور معمول» نخواهد بود.

شینکر برای ملاقات با گروه‌های جامعه مدنی و شنیدن جزئیاتی بیشتر در مورد درخواسته‌ها، ایده‌ها و انتظارتشان از دولت، عازم لبنان می‌شود، زیرا همانطور که او می‌گوید، دولت لبنان باید به مردمش گوش فرا دهد و ایالات متحده می‌خواهد در باره آنچه که مردم لبنان می‌خواهند کسب اطمینان کند.

او در مورد اینکه آیا آمریکا برای نجات لبنان از لحاظ مالی و کمک به این کشور در مذاکرات‌اش با صندوق بین‌المللی پول چه کار خواهد کرد، گفت: «لبنان مذاکرات خود را با صندوق بین‌المللی پول آغاز نکرد، زیرا دولت حسن دیاب که حدود 200 روز بر سر قدرت بود، به نقطه انجام مذاکره با صندوق نرسید، و مدام درباره وجود مسائلی با صندوق بین‌المللی پول، سخن می‌گفت، اما در مورد بدهی‌های لبنان و اوضاع اقتصادی تصمیمی نگرفت، بنابراین، من فکر می‌کنم که دولت لبنان هیچ اضطراری در قبال درد و رنج مردم لبنان احساس نمی‌کند.

شینکر در مورد اظهارات دیوید هیل معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا، مبنی بر اینکه ایالات متحده نسبت به مشارکت حزب‌الله در دولت اعتراضی ندارد، یادآور شد: "(حزب‌الله) در بسیاری از دولت‌ها شرکت کرده است و مانند بسیاری از نیروهای سیاسی در لبنان علاقه‌ای به اصلاحات ندارد و وضع موجود را ترجیح داده و به ادامه آن علاقه‌مند است. همواره به دفاع از ایرانیان و علاقه‌مند است و عدم پرداخت هزینه گمرکی که درآمد کشور را تأمین می‌کند برایش اهمیت دارد، (حزب‌الله) بخش عمده‌ا‌ی از مشکل است، بنابراین رودرروی اصلاحات ایستاده است. اما باز هم می‌گویم: «برای تشکیل دولت این اصول برای ما از اهمیت برخوردار است».

دستیار وزیر خارجه ایالات متحده در امور خاور نزدیک قرار است در جریان سفر خود به بیروت، با گروه‌هایی از جامعه مدنی، شیعیان، بازرگانان و نمایندگان مستعفی مجلس مانند سامی الجمیل، رئیس حزب فالانژ، نعمت افرام، مروان حماده و گروه‌های بزرگی از نیروهای «انقلاب» ملاقات کند و به سخنان گوش فرا دهد تا بداند که استراتژی آنها برای ایجاد تغییرات چیست« اما می‌گوید: «تغییر باید از درون آغاز شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید