توافق اسرائیل و حماس با میانجیگری قطر جهت پایان تنش چند هفته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با افزایش نگرانی‌ها از شیوع ویروس کرونا در نوار غزه، اسرائیل و جنبش حماس به میانجیگری قطر، اعلام کردند که برای پایان بخشیدن به چند هفته تنش در مرز این باریکه با اسرائیل، به توافق دست یافته‌اند.

به گفته یک مقام آگاه فلسطینی در این توافق پیش‌بینی شده که گروه حماس از به پرواز در آوردن بالن‌های آتش‌زا خودداری کند و اسرائیل نیز در مقابل به حملات هوایی خود به نوار غزه پایان دهد.

ارتش اسرائیل از روز شش اوت تاکنون تقریبا هر شب بخش‌هایی از نوار غزه را بمباران کرده است. به گفته اسرائیل این حملات، واکنش به پرواز بالن‌های آتش‌زا و پرتاب راکت از باریکه غزه است.

بالن‌های آتش‌زایی که از نوار غزه به سوی اسرائيل به پرواز در می‌آمدند، در مجموع منجر به وقوع بیش از 400 مورد آتش‌سوزی در این کشور شدند. مقامات اسرائیل، همچنین در واکنش به پرواز بالن‌های آتش‌زا از نوار غزه، تصمیم گرفته بودند بر شدت محاصره نوار غزه که از بیش از یک دهه پیش به اجرا درآمده، بیافزایند.

سازمان‌های فعال در امور بشردوستانه، هفته گذشته پس از ثبت اولین مورد ابتلا به بیماری همه‌گیر «کووید 19» در خارج از مراکز قرنطینه شده در نوار غزه، خواستار کاهش فشارهای اسرائیل شده بودند.

بسیاری از این سازمان‌ها نگران هستند که ویروس جدید کرونا با توجه به تراکم بالای جمعیت در نوار غزه به سرعت در میان ساکنان این باریکه شیوع یابد.

گفتنی است که نیمی از جمعیت دو میلیون نفری نوار غزه زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید