.
.
.

آمریکا «فساد و سوء مدیریت در لبنان» را عامل انفجار بندر بیروت دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام مسئول در وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا شامگاه پنج‌شنبه 27 اوت 2020 علت انفجار بندر بیروت را «فساد و سوء مدیریت در لبنان» معرفی کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنج‌شنبه در گفتگویی ویژه با «العربیه» علت وقوع انفجار بندر بیروت را گستردگی «فساد و سوء مدیریت در لبنان» و ناکامی رهبران این کشور در انجام اصلاحاتی هدفمند دانست.

این مقام آمریکایی تاکید کرد که کشورش همچنان به حمایت از آسیب‌دیدگان انفجار بندر بیروت کمک خواهد کرد.

وقوع انفجار بزرگ بیروت در 4 اوت جاری مهمترین مراکز حیاتی در لبنان و پردرآمدترین ‌آنها برای خزانه دولت را ویران کرد.

در نتیجه وقوع این انفجار بزرگ، بندر بیروت پایتخت لبنان به ویرانه‌ای تبدیل شده و این انفجار هولناک منجر به کشته شدن بیش از 180 تن و مجروح شدن بیش از 6000 نفر شد.

بنا به خبرگزاری رسمی لبنان در راستای تحقیقات و بازداشت‌های انجام شده برای شناسایی عاملان فاجعه انفجار بیروت، قاضی فادی صوان بازپرس دادگاه رسیدگی به جنایت انفجار بیروت روز جمعه حکم‌های بازداشت حنا فارس رئیس اداره بندر بیروت و سرپرست مدیر منطقه‌ای آن که در این پرونده به عنوان رئیس مستقیم نعمه البراکس رئیس اداره مانیفست معرفی شده را صادر کرده است.

این دادگاه همچنین حکم بازداشت مهندس نایله الحاج مسئول شرکت متعهد به کارهای تعمیر و نگهداری انبار شماره 12 را از جمله تیمی که به مدت 3 روز به انجام خدمات تعمیر و نگهداری در این مکان و نه تنها روز انفجار در 4 اوت اقدام کرده را صادر کرد.

شایان ذکر است که فادی صوان پیش‌تر نیز احکام بازداشت بدری ضاهر مدیرکل گمرکات، حسن قریطم مدیر بندر بیروت و شفیق مرعی مدیرکل سابق گمرکات لبنان را صادر کرده بود.

تاکنون تعداد افراد مظنونی که دادستانی کل لبنان علیه آنها اقامه دعوا کرده به 25 نفر می‌رسد که 19 نفر از آنها در بازداشت به سر می‌برند.