.
.
.

معترضان لیبیایی با تظاهرات خیابانی مقررات «منع رفت و آمد» الوفاق را به چالش کشیدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تظاهرات اعتراضی در پایتخت لیبی که در کنترل دولت الوفاق به رهبری فایز السراج است از یک‌شنبه گذشته همچنان ادامه دارد.

تظاهرکنندگان به بغرنج‌تر شدن بحران اقتصادی و وضعیت معیشتی در پایتخت اعتراض دارند و در مخالفت با مقررات منع رفت و آمد یک ساعت پس از اعلام آن از طرف دولت الوفاق به خیابان‌ها ریختند و در «میدان شهدا» تجمع کردند.

در همین راستا و به منظور اعلام همبستگی با معترضان در پایتخت مردم شهر اوباری واقع در جنوب لیبی دست به تظاهرات زدند.

ممنوعیت رفت و آمد

شورای ریاستی که دولت الوفاق آن را در اختیار دارد، پیشتر روز چهارشنبه 26 اوت و همزمان با گسترش تظاهرات اعتراضی، مقررات منع رفت و آمد 24 ساعته را به مدت 4 روز در پایتخت اعلام کرد و مدعی شد که به منظور مبارزه با کرونا این تصمیم را گرفته است.

الوفاق چهارشنبه با نشر بیانیه‌ای در تویتر اعلام کرد که منع رفت و آمد کامل از ساعت 6 بعدازظهر و به منظور مبارزه با کرونا به اجرا گذاشته می‌شود و طی این مدت مرزهای منطقه اداری شهرها بسته شده و نقل و انتقال میان آن‌ها متوقف می‌شود.

این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که اعتراضات گسترده در طرابلس پایتخت لیبی از آغاز هفته تا کنون ادامه دارد و وزارت کشور دولت الوفاق تلاش کرد با اعلام ضرورت کسب مجوز پیش از هر تظاهراتی، مانع ادامه اعتراضات شود.

این وزارتخانه امروز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه تدابیر لازم را به منظور منع برگزاری هرگونه تجمعی که شروط قانونی را براساس قانون تنظمی حق تنظیم تظاهرات، مراعات نکرده باشد، اتخاذ خواهد کرد.

از سوی دیگر فايز السراج رئیس دولت الوفاق طی جلسه‌ای با حضور فرماندهان اطلاعاتی، نظامی و امنیتی اوضاع امنیتی را در شهر طرابلس و تدابیر کنترل اوضاع را با آنان مورد بحث و بررسی قرار داد.

بیش از 50 فعال ناپدید شده‌اند

جلسه امنیتی دولت الوفاق در حالی برگزار می‌شود که گروه‌های وابسته به الوفاق متهم هستند که شامگاه سه‌شنبه به سوی تظاهرکنندگان دست به تیراندازی زدند همچنین گفته شده که وزارت کشور الوفاق شماری از فعالان را دستگیر کرده بدون این‌که بستگانشان از سرنوشت آنها اطلاعی داشته باشند.

منابعی به العربیه گزارش دادند که بیش از 50 فعال شرکت‌کننده در اعتراضات طی 24 ساعت گذشته ناپدید شده‌اند.

شامگاه سه‌شنبه، تظاهرکنندگان به «میدان شهدا» در مرکز طرابلس رفتند و علیه الوفاق، اخوان‌المسلمین و شورای ریاست جمهوری الوفاق شعار دادند.

فايز السراج
فايز السراج

آنها همچنین به سوی منزل السراج در منطقه النوفلیین رفتند و برخی از جناح‌های وفادار به الوفاق برای متفرق کردن تظاهرکنندگان با گلول به آن‌ها پاسخ دادند که در اثر آن شماری از آن‌ها زخمی شدند.

تلاش برای برقراری آرامش

شایان ذکر است که السراج در تلاش برای فرونشاندن خشم معترضان، عصر دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی، گفت که همه لیبیایی‌ها از «حق قانونی» برای ابراز نظرات خود برخوردارند و به مسئولیت خود در بحرانی شدن وضعیت اذعان کرد اما در عین حال یادآور شد که بحران «سال‌ها ادامه داشته است».

از سوی دیگر او قول داد که فورا دست به ترمیم کابینه زده و خصوصا وزرای بخش خدمات را تغییر دهد و متعهد شد «انتخاب وزرای جدید بر اساس صلاحیت، قابلیت و پاکیزگی» صورت گیرد.

با این حال، تلاش‌های السراج برای آرام کردن معترضان در خیابان‌های طرابلس شکست خورده زیرا تظاهرات بار دیگر از عصر سه‌شنبه آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم