ورود سفیر قطر به اسرائیل و دیدار با مسئولان پیش از رفتن به غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به نظر می‌رسد که قطر به پرداخت‌ها و کمک‌های مالی خود به جنبش حماس در نوار غزه تا بعد از سپتامبر آینده ادامه می‌دهد تا بتوان آرامش اوضاع را حفظ کرد که شاهد تنشی فزاینده میان حماس و اسرائیل ظرف چند روز گذشته بوده است.

به گفته خبرنگار العربیه محمد العماری سفیر قطر سه‌شنبه 25 اوت وارد تل‌آویو شد و پیش از ورود به نوارغزه، با مسئولان اسرائیلی ملاقات کرد.

Advertisement

این در حالی بود که رسانه‌های اسرائیلی عنوان کردند که هیئت امنیتی متشکل از ارتش اسرائیل، موساد و شاباک(امنیت داخلی) برای بررسی أوضاع غزه با مسئولان قطری، راهی دوحه شده‌اند.

به گفته این رسانه‌ها، ژنرال هرتسی هلیفی فرمانده تیپ جنوبی ارتش اسرائیل، اخیرا به همراه دیگر افسران امنیتی راهی دوحه شده و در راستای شکل‌دهی به تفاهم‌های برای حل و فصل یا آتش‌بس اقدام کردند که مورد موافقت رهبران حماس مقیم در دوحه به ویژه اسماعیل هنیه رئیس دایره سیاسی و صالح العاروری معاون او باشد.

این درحالی است که داده‌های العربیه نشان می‌دهند، هیئت اسرائیلی در سفر خود به دوحه در سه‌شنبه 25 اوت از مسئولان قطر خواستار دخالت برای تنش‌زدایی از طریق ایفای نقش مالی و تعهد نسبت به پرداخت‌های ماهیانه به غزه شد.

بر اساس این داده‌ها، حماس خواستار التزام قطر به پرداخت‌های ماهانه در سه سال آینده و اقدام سازمان ملل در جهت اجرای پروژه‌های انسانی و اقتصادی در نوار غزه و تاسیس نیروگاه و برپایی دو منطقه صنعتی شده است.

گفتنی است که این سفر در پی تکرار عملیات نظامی از نوار غزه به سمت اسرائیل و بالعکس، صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم