جانبداری مقتدرانه آلمان از یونان در گرماگرم تنش با ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در بحبوحه تنش‌های اخیر ترکیه با یونان در شرق دریای مدایترانه، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، سه‌شنبه 25 اوت، در راستای تلاش برای کاستن از شدت تنش‌ها میان دو همپمان عضو ناتو و زدودن جو متشنج ناشی از کشمکش بر سر حقوق حفاری برای اکتشاف نفت و گاز در شرق مدیترانه، راهی آتن و انکارا شد.

وزیر خارجه آلمان درخصوص بحرانی شدن روابط آتن و آنکارا و به دنبال رزم‌آیش‌های دریایی و هوایی یونان در نزدیکی منطقه حضور کشتی کاوشگر نفتی ترکیه، تاکید کرد که حامل پیامی قدرتمندانه برای ترکیه است، با این محتوا که «آلمان و تمامی اتحادیه اروپا با تمام قوا با یونان ابراز همبستگی می‌کنند.»

ماس افزود: «پیام دیگری که اهمیتش کمتر نیست، تاکید دارد که وضعیت کنونی نیازمند کاهش فوری تنش‌ها و آمادگی برای گفت‌وگو با توجه به شروطی است که در قانون بین‌المللی معین شده است.»

این موضعگیری در پی اقدام آتن در سحرگاه امروز 25 اوت به آغاز رزم‌آیش نظامی با مشارکت نیروهای دریایی و هوایی خود در جنوب شرقی جزیره کرت و جنوب جزیره یونانی کاستلو، اتخاد شد. این رزمآیش در نزدیکی منطقه حضور کشتی کاوشگر ترکیه موسوم به «عروج ریس» در معیت ناوهای جنگی ترکیه برای اکتشاف منابع نفتی و گازی در آب‌های مدیترانه انجام می‌گیرد.

میانجی‌گری بین آتن و آنکارا

وزیر امور خارجه آلمان، درحالی عازم ماموریت میانجیگری بین آتن و آنکارا راهی این دو کشور شده است که امروز به‌طور همزمان رزم‌آیش‌هایی را در آب‌های شرق مدیترانه آغاز کردند.

ماس سه‌شنبه، هنگام عزیمت از برلین به آتن برای دومین بار ظرف کمتر از یک ماه، تاکید کرد که «دریچه گفتوگو میان دو کشور از هم اکنون باید باز شده و نباید بسته گردد.»

آلمان که ریاست اتحادیه اروپا را دارد، نگران بروز «تنشی تازه میان ترکیه و یونان، دو عضو پیمان ناتو است. در بیانیه وزارت خارجه آلمان آمده است که تنش‌آفرینی «تنها همه اطراف و بویژه دستاندرکاران مستقیم را متضرر خواهد کرد.»

وزیر خارجه آلمان در جریان دیدار بعد از ظهر امروز خود با «کریاکوس میتسوتاکیس» نخست‌وزیر یونان بر «ضرورت کاستن از تنش‌ها» تاکید ورزید.

دولت یونان نیز در بیانیه‌ای «ابتکار عمل آلمان به عنوان ریاست اتحادیه اروپا در این راستا را مثبت ارزیابی کرد.»

ماس سپس با «نیکوس دیندیاس» همتای یونانی‌اش ملاقات کرد و قرار است امروز با مولود شاوش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز در آنکار دیدار داشته باشد.

اروپا و آنکارا

شایان ذکر است که اتحادیه اروپا، پیشتر از زبان «جوزپ بورل» مسئول روابط خارجی اتحادیه از آنکارا خواسته بود تا حفاری برای اکتشاف گاز و نفت را در دریای مدیترانه بلافاصله متوقف کند.

اتحادیه اروپا قرار است که در27 و 28 اوت طی نشستی در برلین به این اختلافات که به شکلی مستقیم با یونان و قبرس دو عضو دیگر اتحادیه اروپا مرتبط است، بپردازد.

آنکارا که نگران محروم ماندن از تقسیم منابع طبیعی گاز و نفت در این منطقه است، ناوگان جنگی خود را به منطقه فرستاده و یونان به نوبه خواهان حاکمیت تمام عیار بر منطقه است، این دو موضع متضاد بر تنش میان آتن و آنکارا افزود.

رجب طیب اردوغان روز گذشته در سخنانی که به عنوان «تنش‌آفرینی تازه» ارزیابی شده، با مباهات درخصوص کشف یک میدان نفتی عظیم در دریای سیاه تاکید کرد که ترکیه، حفاری برای اکتشاف نفت و گاز را در شرق مدیترانه افزایش خواهد داد.

این در حالی است که ترکیه یکشنبه گذشته، حضور کشتی زلزله‌نگار «عروج ریس» در آب‌های این منطقه را برای مدت 4 روز تا 27 اوت جاری اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم