.
.
.

با آغاز عقب‌نشینی آمریکا از عراق یک کاروان نظامی هدف قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرنگار العربیه، روز شنبه همزمان با آغاز عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از عراق، گزارش داد، موادی انفجاری که در بزرگراه بین بغداد و الغزالیه کار گذشه شده بود، کاروان آمریکایی در حال عقب‌نشینی از پایگاه التاجی در شمال پایتخت را هدف قرار داد.
خبرنگار العربیه گفت: «این انفجار تنها منجر به خسارتی مادی در این كاروان شد».

او همچنین یادآور شد که نیروهای آمریکایی در عراق از شرکت‌های حمل و نقل برای انتقال تجهیزات خود استفاده می‌کنند.

نخست‌وزیر عراق روز جمعه طی سفر اخیر خود به واشنگتن، تأکید کرد که دیدارش با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مهم و موفقیت‌آمیز بود و نیز خاطرنشان کرد که «ترامپ تأیید کرد که نیروهای آمریکایی ظرف سه سال آینده از عراق خارج خواهند شد».

الکاظمی در مصاحبه با شبکه خبری العراقیه گفت: «هر دو طرف عراقی و آمریکایی از این جلسه خشنود بیرون آمدند»، و افزود که «گفت‌وگوهایی در مورد همکاری اقتصادی و امنیتی و ارزیابی مجدد حضور آمریکا در عراق صورت گرفت».

او همچنین اضافه کرد که «بر اساس گفت‌وگوی استراتژیک به سرپرستی وزیر امور خارجه (عراق) و همتای آمریکایی‌اش در زمینه مجموعه‌ای از اصول به سود مردم عراق و مربوط به حضور نیروهای آمریکایی، برنامه‌ریزی مجدد این حضور و جابه‌جایی نیروهای آمریکایی در خارج از عراق توافق شد»، او بیان کرد «در مذاکرات استراتژیک توافق به عمل آمد تا یک تیم فنی به منظور ایجاد مکانیزم این جابه‌جایی در خارج از عراق تشکیل شود».

الکاظمی روز شنبه پس از پایان سفرش به ایالات متحده به عراق بازگشت و مستقیما راهی شهر بحران زده بصره در جنوب کشور شد. او روز سه‌شنبه گذشته در پاسخ به دعوتی رسمی به همراه یک هیأت دولتی به واشنگتن رفت.

هشدار نسبت به تشدید اوضاع

از سوی دیگر ائتلاف «النصر» به رهبری حیدر العبادی نخست‌وزیر پیشین عراق، نسبت به بحران‌های سیاسی و امنیتی جدید در کشور در پی بازگشت الکاظمی از واشنگتن، هشدار داد.

عقیل الردینی، یکی از رهبران ائتلاف النصر، گفت: «چه بسا اوضاع در نتیجه عملیات موشک‌باران و هدف قرار دادن منافع ایالات متحده در عراق تشدید شود، اما در عین حال این امر به شیوه برخورد الکاظمی با طرف‌های دیگر و توانش در برقرای آرامش بستگی دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم