ترور فعالان مدنی آتش تظاهرات را در بصره شعله‌ورتر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با شعله‌ورتر شدن آتش خشم مردمی در استان‌های جنوبی عراق در پی ترور فعالان اجتماعی، نیروهای امنیتی با مردمی که با تجمع خواستار پیگرد و محاکمه عاملان و آمران این ترورها هستند، درگیر شده و برای متفرق کردن آن اقدام به شلیک هوایی کردند.

تظاهرات روز جمعه در بصره
تظاهرات روز جمعه در بصره

منابع امنیتی گزارش کردند که مردم معترض دفتر پارلمان عراق در بصره را به آتش کشیدند و زمانی که معترضان اقدام به پرتاب بمب آتش‌زا به سوی ساختمان‌ها کردند، نیروهای امنیتی به سوی آنها آتش گشوندند.

مردم معترض از پارلمان این کشور خواستند که استاندار بصره را برکنار کنند. این درخواست پس از آن مطرح شده که در روزهای گذشته این استان شاهد چندین ترور بود که در آن حداقل دو تن از فعالان اجتماعی کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

تظاهرات گسرده روز جمعه در بصره
تظاهرات گسرده روز جمعه در بصره

خبرنگار العربیه گزارش کرد نیروهای امنیتی تلاش می‌کنند مردم معترض را از دفتر پارلمان در بصره دور کنند ولی معترضان خواسته‎‌های خود در پیگرد قاتلان فعالان اجتماعی را تکرار می‌کنند.

پس از آتش گرفتن ساختمان دفتر پارلمان، نیروهای امدادی به سرعت به منطقه اعزام شده و آتش را مهار کردند.
تصاویر نوری المالکی نخست‌وزیر سابق عراق هم که به معترضان فحاشی کرده بود، در استان الناصریه در جنوب عراق سوزانده شد.

پلیس بصره اعلام کرد علیرغم اینکه معترضان از بمب‌های آتش‌زا استفاده کرده و به سوی نیروهای پلیس سنگ پرتاب کرده‌اند به بالاترین سطح از خویشتنداری متعهد است.

شعله خشم تظاهرکنندگان در بصره
شعله خشم تظاهرکنندگان در بصره

در بیانیه پلیس آمده: «علیرغم خوش‌رفتاری و تامین امنیت لازم برای تظاهرات تعدادی از مردم بصره، به شکل برعکس با نیروهای امنیتی رفتار شد و شیشه‌های آتش‌زا و سنگ به سوی آنها پرتاب شد و تعدادی از نیروهای امنیتی مجروح شدند. با این حال نیروهای امنیتی به وظیفه خود برای محافظت از معترضان و تامین امنیت منطقه پرداخته و به رهنمودهای مربوط به برخورد انسانی و حمایت از مردم حاضر در مکان تظاهرات و بالاترین سطح از خویشتنداری در سایه اقدامات آشوبگران پای‎بند است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید