استقبال جهانی از آتش‌بس لیبی: گامی به سوی حل و فصل بحران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از آنکه روز جمعه 21 آگوست 2020 در نتیجه تلاش‌های میانجی‌گرانه سازمان دولت وفاق لیبی و پارلمان این کشور در دو بیانیه جداگانه اعلام آتش‌بس کرده و خواستار تشکیل یک شورای ریاستی جدید شدند، جامعه جهانی از این توافق استقبال کرده و آن را گامی رو به جلو در راستای حل اختلافات و درگیری‌ها در کشور بحران زده لیبی دانست.

سفارت آمریکا در لیبی در صفحه توئیتر خود نوشت: «از بیانیه‌های هیات سازمان ملل در لیبی، فایز السراج رئیس دولت وفاع و عقیله صالح رئیس پارلمان لیبی به عنوان گامی مهم در راستای اتحاد لیبی استقبال می‌کنیم و آمریکا در آینده نزدیک چیزهای بیشتری در این باره خواهد گفت.»

Advertisement

ژوزف بوریل وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا هم اطلاعات مهم و مثبت در رابطه با لیبی خبر داد و در صفحه توئیترش نوشت: «مهم است که همه اطراف به آنچه اعلام کردند، پای‌بند باشند. همه لیبیایی‌ها مستحق راه‌حلی سیاسی و بازگشت ثبات و صلح به کشورشان هستند.»

وزارت امور خارجه ایتالیا هم از این تحول ناگهانی استقبال و تاکید کرد که همه طرف‌های لیبی باید روند آتش‌بس را اجرا کنند.

وزارت امور خارجه فرانسه هم اعلام آتش‌بس در لیبی را یک گام مثبت دانست.

مسکو هم از این رویداد استقبال کرده و خواستار آغاز روند سیاسی در لیبی شد.

وزارت امور خارجه آلمان هم بر اهمیت این آتش‌بس تاکید و آن را گامی مهم به سوی حل و فصل بحران در کشوری که جنگ آن را چندپاره کرده دانست.

اتحادیه عرب هم از این توافق استقبال کرد و دبیرخانه اتحادیه خواستار به نتیجه رسیدن گفتگوها میان دولت وفاق و ارتش لسبی شده و بر ضرورت خروج پیکارجویان اجاره‌ای از لیبی و متوقف شدن دخالت‌های خارجی در این کشور شد.

سازمان همکاری‌های اسلامی هم از اعلان آتش‌بس ابراز خشنودی کرده و بر ضرورت آغاز گفتگوهای سیاسی در لیبی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم