.
.
.

قتل فعال زن عراقی در بصره؛ خبرگزاری ایرانی مهر پیشتر علیه او دست به تحریک زده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

افراد مسلح ناشناس، شامگاه چهارشنبه 19 آگوست 2020 یک فعال مدنی زن عراقی به نام دکتر رهام یعقوب را در بصره به ضرب گلوله کشتند، پیشتر در سال 2018 خبرگزاری ایرانی مهر از او به دلیل نقشش در تظاهرات 2018 انتقاد کرده و درباره او دست به تحریک زده بود.

به گزارش خبرنگار العربیه از بصره، امروز عراق شاهد ترور 5 نفر بود که رهام یعقوب یکی از این افراد بود. همه این افراد سال گذشته با کنسول آمریکا دیدار کرده‌ بودند. یکی از این افراد پرستاری بود که زخمی شد ولی از این ترور جان سالم به در برد. یک فعال مدنی عراقی دیگر به نام «زیدون عماد» هم در بغداد مورد سوء قصد قرار گرفت ولی جان سالم به در برد.

فعال مدنی عراقی، زيدون
فعال مدنی عراقی، زيدون

منابع امنیتی عراق هم اعلام کردند افراد مسلح به سوی خودروی رهام یعقوب آتش گشوده و او را در شهر بصره کشتند. سه سرنشین دیگر این خودرو هم به شدت دچار جراحات شدند. مهاجمان سوار بر یک موتور بودند و یک اسلحه اتوماتیک جنگی در دست داشتند.

رهام یعقوب از سال 2018 در هماهنگی و سازماندهی اعتراضات محلی نقش ویژه‌ای بر عهده داشت و چندین راهپیمایی اعتراضی زنانه را سازماندهی کرد. پیش از این خبرگزاری ایرانی مهر از او به دلیل نقشش در تظاهرات 2018 انتقاد کرده و درباره او دست به تحریک زده بود.

در تظاهرات گسترده سال 2018 در روز 7 سپتامبر (16 شهریور 1397) شهر بصره شاهد حمله به کونسولگری ایران توسط تظاهرکنندگانی بود که به دخالت‌های تهران در کشورشان اعتراض داشتند.

یک فعال اجتماعی دیگر به نام «فلاح الحسناوی» هم به همراه نامزدش در وسط بصره مورد هجوم قرار گرفت و افراد مسلح کوشیدند او و نامزدش را بربایند. در نتیجه این درگیری نامزد الحسناوی کشته شد و او مورد اصابت هفت گلوله قرار گرفت و اینک در یکی از بیمارستان‌های بغداد تحت درمان است.

عدنان الزرفی، رئیس ائتلاف نصر در پارلمان عراق گفت آنچه در بصره رخ می‌دهد و جوانان بی‌دفاع ترور می‌شوند، چیزی جز «اعلان جنگ علیه دولت» نیست.

او گفت که ضرورت حفاظت از جان شهروندان، ما را بر آن می‌دارد تا از سازمان مبارزه با تروریسم تحت نظارت مستقیم فرماندهی کل نیروهای مسلح بخواهیم بصره را از وجود این فرقه تبهکار پاکسازی کند، زیرا که «اینان از داعش خطرناک‌ترند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم