وزارت خارجه سودان بحث درباره برقراری روابط با اسرائیل را انکار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه سودان شامگاه سه‌شنبه، اظهارات سخنگوی رسمی این وزارتخانه، حیدر بدوی صادق مبنی بر تلاش سودان برای برقراری روابط با اسرائیل را تکذیب کرد.

وزارت امور خارجه سودان اعلام کرد: «روابط با اسرائیل به هیچ وجه مورد بحث قرار نگرفته است و به سخنگوی رسمی، ماموریت داده نشده تا در مورد رابطه با اسرائیل اظهار نظر کند».

Advertisement

براساس بیانیه مطبوعاتی عمر قمرالدین، وزیر امور خارجه سودان: «وزارت امور خارجه، اظهارات سفیر حیدر بدوی صادق سخنگوی این وزارتخانه در مورد تلاش سودان برای برقراری روابط با اسرائیل را با شگفتی دریافت کرد، تا جایی که این اظهارات شبه‌ای ایجاد کرده که نیازمند ارایه توضیحات است».

وزارت امور خارجه سودان همچنین تأکید كرد كه «موضوع روابط با اسرائیل به هیچ وجه در وزارت امور خارجه مورد بحث و بررسی قرار نگرفته و از سفیر حیدر بدوی نیز خواسته نشده تا در این زمینه اظهاراتی داشته باشد».

پیش از این سخنگوی وزارت امور خارجه سودان، اعلام کرد که کشورش چشم به راه توافق صلح با اسرائیل براساس برابری و منافع خارطوم «بدون قربانی کردن ارزش‌ها و اصول ثبات» است که این اظهارات با استقبال بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روبه‌رو شد.

این سخنگو همچنین ضمن اعلام اینکه «دلیلی برای ادامه خصومت بین سودان و اسرائیل وجود ندارد»، یادآور شد «ما وجود تماس‌ها بین دو کشور را انکار نمی‌کنیم».

صادق اظهار داشت كه سودان و اسرائیل از مزایا و ثمرات برقراری توافق صلح، بهره خواهند برد.

سخنگوی وزارت خارجه سودان همچنین اظهار داشت كه وزارت امور خارجه کشورش مشتاقانه چشم‌به‌راه اداره تماس‌ها با طرف اسرائیلی به منظور امضای توافقنامه صلح است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم