.
.
.

نخست وزیر عراق: هرگز ایفاگر نقش «پستچی» میان تهران و واشنگتن نخواهم بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق تبا تاکید بر این که کشورش، نقش میانجی را میان تهران و واشنگتن در سفر خود به آمریکا ایفا نخواهد کرد، گفت: «من هرگز به عنوان نامه بر ایفای نقش نخواهم کرد.»

رسانه‌های عراق پیشتر در مورد سفر محرمانه اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس ایران به عراق مطلب نوشته بودند که درجریان آن با الکاظمی ملاقات کرده و نامه ای را از جانب نظام ایران به دولت آمریکا به وی داده بود، بدون این که محتوای نامه فاش گردد.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق سه شنبه 18 اوت در سفری رسمی راهی واشنگتن شد تا با دونالد ترامپ رئیس جمهوری دیدار کند.

دفتر رسانه‌ای نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای عنوان کرد که الکاظمی در راس یک هیئت دولتی در پاسخ به دعوت رسمی، بغداد را به مقصد واشنگتن ترک گفت.

بر أساس این بیانیه، الکاظمی پنجشنبه 20 اوت با ترامپ دیدار خواهد کرد و درجریان این دیدار، پیرامون تحکیم روابط دو جانبه میان بغداد و واشنگتن و همچنین تحولات کنونی در عرصه منطقه و دیگر مسائل مورد توجه طرفین، بحث و تبادل نظر خواهد شد.

الکاظمی درجریان این سفر ضمن ملاقات با مسئولان بلندپایه آمریکا، روابط دو جانیه و تقویت همکاری‌های مشترک در زمینه‌های گوناگون و در راس آن‌ها امنیت، اقتصاد، بهداشت و دیگر بخش‌ها را با آنها در میان خواهد گذاشت.

احمد ملا طلال سخنگوی نخست وزیر عراق روز گذشته فاش ساخت که الکاظمی پس از پایان سفرش به واشنگتن عازم اردن خواهد شد و برنامه سفر او به پادشاهی سعودی نیز هنوز پابرجاست.

این در حالی است که الکاظمی در واکنش به سئوالی دراین خصوص که آیا حامل پیام نظام ایران برای دولت آمریکاست، تاکید کرد که در سفر آتی خود به آمریکا، ایفاگر نقش پستچی میان کشورها نیست.

آسوشیتد پرس از قول الکاظمی آورده است که این سفر با توجه به نیاز کشورش به کمک در مقابله با خطر سازمان های تروریستی و همچنین تحکیم ثبات امنیتی درعراق انجام می گیرد؛ بویژه که میانگین حملات علیه مراکز دولتی عراق، افزایش یافته است.

وی افزود: «عراق در حال حاضر نیازمند حمایت مستقیم و میدانی نظامی نیست و سطوح کمک، بستگی به ماهیت متغیر تهدیدها دارد».