.
.
.

دولت قانونی یمن: مخالفت با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران «ناامید کننده» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت قانونی یمن سه‌شنبه 18 اوت 2020 ناکامی شورای امنیت در تصویب قطعنامه تمدید تحریم‌های بین‌المللی تسلیحاتی اعمال شده بر ایران را «تاسف‌بار» و «برای مردم منطقه ناامید کننده» توصیف کرد.

دولت قانونی یمن با اشاره به این‌که ملت‌های منطقه در نتیجه سیاست‌های خصمانه رژیم ایران در تشکیل و رهبری گروه‌های شبه‌نظامی فرقه‌گرا برای تضعیف امنیت و ثبات در کشورهای عربی و صدور تروریسم و هرج و مرج برای تهدید منافع بین‌المللی، درد و رنج‌های زیادی متحمل شده‌اند، ناکامی شورای امنیت در تصویب قطعنامه تمدید تحریم‌های بین‌المللی تسلیحاتی اعمال شده بر ایران را «تاسف‌بار» و «برای مردم منطقه ناامید کننده» دانست.

در همین راستا معمر الاریانی وزیر اطلاع‌رسانی یمن در بیانیه‌ای از جامعه بین‌المللی و در مقدمه آن کشورهای عضو شورای امنیت خواست به وظایف‌شان در حفظ امنیت و صلح بین‌المللی و متوقف کردن خطرهایی که صلح در جهان را تهدید می‌کند بر مبنای اصول و منشور سازمان ملل متحد اقدام کنند.

الاریانی همچنین بر ضرورت اجرایی کردن اصل عدم دخالت در امور داخلی کشورها و محافظت از استقلال و حاکمیت‌ آنها و مقابله با اقدامات تروریستی ایران تاکید کرد.

وزیر اطلاع‌رسانی یمن در ادامه توضیح داد که کشورش به دلیل دخالت‌های ایران از طریق ارسال فناوری‌های نظامی شامل «موشک‌های بالستیک و پهپادها» و همچنین اعزام کارشناسان ساخت مین و غیره به گروه شبه‌نظامی حوثی متحمل خسارت‌های زیادی شده است.

الاریانی در این زمینه نیز به تلاش‌های ایران برای تبدیل خاک یمن به سکویی برای حمله به کشورهای مجاور و تهدید منابع انرژی و خطوط کشتیرانی بین‌المللی و همچنین کنترل بر تنگه باب المندب اشاره کرد.

شایان ذکر است شورای امنیت پیش‌تر در پی مخالفت روسیه و چین و رای ممتنع فرانسه، بریتانیا، آلمان و 8 کشور دیگر از تصویب پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی ایالات متحده آمریکا برای تمدید نامحدود تحریم‌های بین‌المللی تسلیحاتی علیه ایران بازماند.

کیلی کرافت نماینده آمریکا در سازمان ملل در پی آن از کشورهایی که به پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی ایالات متحده برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران رای مخالف یا ممتنع داده‌‌اند به شدت انتقاد کرد.